Studenci nie chcą płacić za wynajem mieszkań. Wolą mieszkać u rodziny lub znajomych

Studenci nie chcą płacić za wynajem mieszkań. Wolą mieszkać u rodziny lub znajomych
Fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
PAP / tk

Według badań przeprowadzonych w 2021 roku rośnie liczba studentów, którzy mieszkają u rodziny lub znajomych. Dzięki temu nie ponoszą kosztów za wynajem mieszkań. Odsetek studentów nieponoszących opłat za najem wzrósł z 27 proc. w 2020 roku do 52 proc. w roku 2021.

W raporcie wskazano, że studenci, którzy mieszkali sami, wybierali najczęściej kawalerki (59 proc.), natomiast respondenci najmujący lokale ze współlokatorami najczęściej decydowali się na trzy lub więcej pokoi (48 proc.). Jedynie 9 proc. mieszkań najmowanych w pojedynkę składało się z trzech lub więcej pokoi.

Na takie warunki mogli sobie pozwolić tylko najbardziej zamożni najemcy, gdyż w tym przypadku ceny znacznie przekraczały średnią. Lokale dwupokojowe były wybierane przez 32 proc. studentów najmujących samodzielnie oraz przez 41 proc. mieszkających z innymi osobami.

Opłata za wynajem mieszkań przez studentów

- Średnia miesięczna opłata za najem w analizowanych ośrodkach akademickich w Polsce wyniosła 843 zł dla studentów stacjonarnych i 990 zł dla studentów niestacjonarnych. Miesięczne koszty najmu dla tej drugiej grupy, stanowią blisko 30 proc. comiesięcznych kosztów studenta mieszkającego poza domem rodzinnym” – stwierdzono w raporcie.

Wskazano w nim, że najwyższe stawki najmu pokoi i mieszkań w nieruchomościach prywatnych występują w Warszawie, gdzie mamy do czynienia z największą koncentracją uczelni i studentów w Polsce. Najem całego mieszkania na wyłączność kosztował tu średnio 2 229 zł miesięcznie, czyli aż o 744 zł więcej niż średnia dla wszystkich miast.

W raporcie „Studenci na rynku nieruchomości 2021” przedstawiono analizę na podstawie ponad 2,2 tys. ankiet wypełnianych przez studentów z 24 polskich miast.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Robert J. Woźniak
14,95 zł
29,90 zł

Nieznajomość Trójcy jest nieznajomością życia

Trójca Święta jest centralną tajemnicą wiary. Droga w głąb tej tajemnicy prowadzi przez karty Pisma Świętego. Uważna lektura Biblii jest bowiem kontemplowaniem Trójcy, co w tej książce pokazuje ks. Robert...

Skomentuj artykuł

Studenci nie chcą płacić za wynajem mieszkań. Wolą mieszkać u rodziny lub znajomych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.