Sydney nie jest już najludniejszym miastem Australii. Straciło pierwszą pozycję po 100 latach dominacji

Sydney nie jest już najludniejszym miastem Australii. Straciło pierwszą pozycję po 100 latach dominacji
Fot. Kevin Murray / unsplash.com
PAP / tk

Melbourne w stanie Wiktoria pokonało dominujące od ponad 100 lat Sydney w stanie Nowa Południowa Walia i zostało najludniejszym miastem Australii - poinformował dziennik "Sydney Morning Herald".

Melbourne najludniejszym miastem Australii

Wraz z szybko rosnącą populacją na obrzeżach Melbourne, granice miasta zostały rozszerzone. Według danych rządowych z 2021 roku Melbourne ma 4 875 400 mieszkańców, czyli o 18 700 więcej niż Sydney.

Zgodnie z definicją Australijskiego Biura Statystycznego (ABS) do "znaczącego obszaru miejskiego", na podstawie którego wylicza się obecnie liczbę ludności w miastach Australii, włącza się wszystkie przedmieścia, w których żyje ponad 10 tys. osób.

- Do czasu spisu ludności z 2021 roku znaczący obszar Sydney miał większą populację niż Melbourne. Jednak wraz z włączeniem (przedmieść) Melton do Melbourne w najnowszej klasyfikacji, Melbourne ma więcej ludności niż Sydney i to już od 2018 roku - powiedział Andrew Howe z ABS.

DEON.PL POLECA

Już w przeszłości Melbourne było największym miastem Australii. W wyniku gorączki złota w drugiej połowie XIX wieku, Melbourne szybko się rozrosło i do 1905 roku przewyższało liczebnie Sydney.

Kryzys Sydney

- Rozwój Sydney został spowolniony przez znaczne straty netto mieszkańców spowodowane migracją wewnętrzną. Znacznie więcej ludzi wyprowadziło się z Sydney, udając się do innych części Australii, głównie do reszty stanu Nowa Południowa Walia, Queensland i Wiktorii, niż przeniosło się do Sydney z innych części Australii - wyjaśnił demograf Nick Parr z Uniwersytetu Macquarie z siedzibą w Sydney.

Z kolei w Melbourne pojawiło się więcej ludzi dzięki migracji wewnętrznej netto w latach 2012-2017.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mateusz Ratajczak

Mówią o tobie „frajer”, znają numer twojego telefonu

Wiesz, czym jest „kotłownia”? Słyszałeś o dziewczynie, która dostała 10 tysięcy złotych za przejście nago przez takie miejsce? To tylko wierzchołek góry lodowej.

„Kotłownia” to specyficzne call...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sydney nie jest już najludniejszym miastem Australii. Straciło pierwszą pozycję po 100 latach dominacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.