Sztuczna inteligencja zamiast maszynistów. Taki pomysł pojawił się w Niemczech

Sztuczna inteligencja zamiast maszynistów. Taki pomysł pojawił się w Niemczech
Fot. Joerg Huettenhoels / depositphotos.com
PAP / tk

W Niemczech trwa strajk na kolei. Według liberalnej partii FDP maszyniści powinni zostać zastąpieni przez sztuczną inteligencję. Celem FDP jest automatyzacja pociągów Deutsche Bahn na poziomie co najmniej 20 proc. w ciągu najbliższych 15 lat - pisze dziennik "Bild".

- Taki cel jest zgodny z ambitnymi i rozsądnymi celami środowiskowymi DB - powiedział Bernd Reuther, rzecznik ds. polityki transportowej grupy parlamentarnej FDP w Bundestagu, cytowany przez gazetę.

W przyszłości pociągi mogłyby być kierowane bezzałogowo, a zatem bardziej elastycznie i wydajnie "bez konieczności polegania na maszynistach" - zauważył Reuther.

Prof. Markus Hecht z Uniwersytetu Technicznego (TU) w Berlinie jest przekonany, że autonomiczne pociągi zastąpią w przyszłości maszynistów. - Jeśli rozwój kolei będzie postępował tak jak obecnie, za 30-40 lat nie będziemy potrzebować maszynistów. Jeśli sprawy potoczą się szybko, za 20 lat pociągi będą jeździć autonomicznie. Maszyniści się tego boją - powiedział Markus Hecht.

DEON.PL POLECA


W całych Niemczech trwa strajk maszynistów w ruchu towarowym i pasażerskim. Protest ma się zakończyć w poniedziałek.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sierżant Bagieta

Pasja, misja, obowiązek,
Korupcja, głupota, bałagan.
Dwie rzeczywistości – jeden świat. Policja

Bez kompromisów i półśrodków. Tylko on tak otwarcie komentuje rzeczywistość. Sierżant Bagieta – znany Youtuber – po latach spędzonych na służbie...

Skomentuj artykuł

Sztuczna inteligencja zamiast maszynistów. Taki pomysł pojawił się w Niemczech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.