Sztuka Młodej Polski zaprezentowana na wystawie w Londynie

Sztuka Młodej Polski zaprezentowana na wystawie w Londynie
Fot. William Morris Gallery / YouTube.com
1 miesiąc temu
PAP / tk

W londyńskiej William Morris Gallery otwarto wystawę poświęconą sztuce Młodej Polski. W otwarciu wziął udział minister kultury Piotr Gliński.  To już druga w tym roku znacząca wystawa polskiej sztuki w Wielkiej Brytanii.

Wystawa zatytułowana "Young Poland: An Arts and Crafts Movement 1890–1918 / Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918" to pierwsza w Wielkiej Brytanii prezentacja ruchu Młodej Polski, a także pierwsza na świecie wystawa przedstawiająca Młodą Polskę jako część międzynarodowego Ruchu Arts and Crafts (Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł). Na wystawie prezentowane są obrazy m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera i Henryka Uziębło, ale dużą uwagę poświęcono też sztuce użytkowej z tego okresu.

- Ruch Młodej Polski w latach 1890-1918 położył estetyczne i duchowe podwaliny pod odrodzenie Polski po 123 latach zaborów. Kultura, obok języka, Kościoła i zbiorowej pamięci, pozwoliła nam jako narodowi przetrwać ciemności XIX-wiecznej okupacji. To było wyrażenie naszej narodowej tożsamości. Poprzez kulturę Polacy zaznaczali swoją obecność w Europie i nasze prawo do niepodległości - powiedział w czasie uroczystego wernisażu wicepremier Gliński.

Prof. Gliński w czwartek spotkał się z jej dyrektorem Gabriele Finaldim, z którym rozmawiał o perspektywach kolejnych wystaw. Ujawnił też, że są bardzo zaawansowane rozmowy, by wkrótce w innej słynnej londyńskiej galerii, National Portrait Gallery, zaprezentowana była wystawa portretów autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

- Ta wystawa jest kontynuacją opowieści o polskiej sztuce, polskim malarstwie - po Koperniku Jana Matejki. Dzisiaj możemy przedstawić Brytyjczykom innych polskich artystów, którzy byli jego uczniami, twórcami ruchu Młodej Polski. To jest wyraz tego, że zainteresowanie polską sztuką rośnie - mówiła Marta de Zuniga, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Podkreśliła, że jest to efektem starań podejmowanych równocześnie na wielu frontach - zarówno w Londynie, jak i w Polsce. Ale zaznaczyła, że kluczowa jest współpraca z kuratorami, z kierownikami galerii, którzy wiedzą jak opowiadać o zagranicznej sztuce szerokiej publiczności.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Podsadecka
19,44 zł
29,90 zł

Potrzeba nam dziś tylko jednego – odrobiny czułości

Wrażliwość na drugiego, choćby nie wiem jak był inny, choćby nie wiem jak był dziwny, jest właściwie kryterium zbawienia. Jeśli przestaniecie walczyć o relacje z najbliższymi, to...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sztuka Młodej Polski zaprezentowana na wystawie w Londynie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.