Tegoroczne wina będą wyborne. Wszystko dzięki pogodzie

Tegoroczne wina będą wyborne. Wszystko dzięki pogodzie
Fot. Kym Ellis / unsplash.com
PAP / tk

Upalny początek jesieni we Włoszech dobrze wróży tegorocznemu winobraniu - orzekli eksperci z krajowego związku rolników Coldiretti. Prognozują, że wina będzie wprawdzie mniej, ale będzie ono wysokiej jakości.

Według enologów niekończące się lato z łagodną i suchą aurą to dobry prognostyk dla jakości zbiorów dzięki temu, że nie ma wilgoci, zaś różnica temperatur między dniem a nocą wzbogaca bukiet i podnosi jakość wina. Winorośli nie grozi bowiem pleśń ani gnicie.

Zaznacza się zarazem, że jest to trudny rok dla winobrania po długim okresie najpierw niepogody, a potem rekordowych upałów. Z powodu tych anomalii krajowa produkcja będzie mniejsza o około 14 procent niż przed rokiem; na południu i w centrum Włoch spadek ten sięgnie nawet 50 proc.

Tegoroczne wino będzie trunkiem wysokiej jakości

Prognozuje się produkcję 43 milionów hektolitrów włoskiego wina, podczas gdy w poprzednim roku było to 50 milionów. Jeśli dane te potwierdzą się, będzie to jeden z najgorszych sezonów. Ale, jak się zauważa, będzie to trunek wysokiej jakości.

DEON.PL POLECA

Również na podstawie prognoz eksperci odnotowali, że należy w tym roku oczekiwać równej walki między Włochami a Francją o pierwszeństwo pod względem ilości wyprodukowanego wina. Rywalka Italii z drugiej strony Alp zmaga się w tym roku także ze skutkami pogodowych anomalii i dodatkowo z chorobami winorośli.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Łysek

Zło jest bliżej niż ci się wydaje…

Sokółka, mała urokliwa miejscowość na Podlasiu. Spokojne życie mieszkańców przerywa zagadkowe zaginięcie proboszcza. Strach i napięcie potęguje wiadomość, że w okolicy doszło do brutalnej zbrodni.

Grzegorz Sobal, kiedyś...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tegoroczne wina będą wyborne. Wszystko dzięki pogodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.