Teksas jako pierwszy stan w USA z prawem zakazującym aborcji

Teksas jako pierwszy stan w USA z prawem zakazującym aborcji
Fot. 678studio/depositphotos.com
lifenews.com / tk

W Teksasie zostanie wprowadzone prawo zakazujące aborcji dzieci, u których wykrywalne jest bicie serca w około szóstym tygodniu ciąży. Teksas to pierwszy stan w Ameryce, gdzie wejdzie w życie taki przepis.

Ustawę pro-life podpisał już w maju gubernator Teksasu Greg Abbott. Nowe prawo zakazuje aborcji nienarodzonych dzieci, jeżeli w szóstym tygodniu ciąży wykrywalne jest u nich bicie serca. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy zagrożone jest życie matki. Wprowadzony przepis różni się od innych tym, że ludzie będą mogli wnieść pozew przeciwko osobom, które naruszyły prawo i dopuściły się aborcji na dziecku.

W 2020 roku w Teksasie poprzez aborcję zabito około 54 tys. dzieci, a około 85 proc. przypadków miało miejsce po szóstym tygodniu ciąży. Amerykańskie grupy aborcyjne takie jak Civil Liberties Union, Planned Parenthood czy Whole Woman's Health zwróciły się do Sądu Najwyższego o powstrzymanie prawa, które ma zostać wprowadzone w Teksasie. Swój sprzeciw tłumaczyły zamknięciem w tym stanie wielu placówek aborcyjnych.

Organizacje pro-life pozytywnie patrzą w przyszłość

Mimo tego dyrektor organizacji Texas Right to Life John Seago, powiedział, że obrońcy życia pozytywnie patrzą w przyszłość. - Przemysł aborcyjny wykorzystuje swoją ostatnią, desperacką opcję, próbując zablokować wchodzą w życie ustawę chroniącą nienarodzone dzieci - powiedział Seago.

Takie samo prawo jak w Teksasie uchwaliło kilkanaście innych stanów. Przepis został jednak zablokowany przez sądy powołując się na sprawę „Roe v. Wade” z 1973 roku. W wyniku tej sprawy aborcja została zalegalizowana w USA.

Według sondażu przeprowadzonego w Teksasie 49 proc. obywateli tego stanu jest przeciwna aborcji, podczas gdy 41 proc. z nich ją popiera. Inna ogólnokrajowa ankieta przeprowadzona w USA w 2019 r. wykazała, że 55 proc. Amerykanów nie uważa przepisów antyaborcyjnych za zbyt restrykcyjne. Sondaże Gallupa, najstarszej instytucji badającej opinię społeczną na świecie, konsekwentnie pokazują, że większość obywateli USA uważa, że aborcja powinna być nielegalna.

Uchwalona w Teksasie ustawa wspiera także ciężarne i będące rodzicami matki.

Źródło: lifenews.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Heidi Bratton
Bez względu na model macierzyństwa, jaki preferujesz, czy jesteś matką, czy dopiero nią zostaniesz - ta książka może być dla ciebie. Zaprasza do spojrzenia na macierzyństwo jak na zaskakującą przygodę, która przemienia kobietę. Wystarczy tylko...

Skomentuj artykuł

Teksas jako pierwszy stan w USA z prawem zakazującym aborcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.