Tragedia w USA. 18-latek zastrzelił 10 osób

Tragedia w USA. 18-latek zastrzelił 10 osób
Fot. PAP/EPA/BRANDON WATSON
PAP / tk

Co najmniej 10 osób zginęło w sobotniej strzelaninie w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork w USA. Miejscowa policja poinformowała, że zatrzymała domniemanego sprawcę. 18-letni napastnik został oskarżony o przestępstwo z nienawiści.

Supermarket mieści się w dzielnicy zamieszkanej głównie przez ludność czarnoskórą. Jest położony ok 5 km na północ od centrum Buffalo.

Cytowany przez CBC News śledczy mówił, że mężczyzna mógł transmitować strzelaninę na żywo przy pomocy kamery umieszczonej w kasku. Władze sprawdzają, czy nie zamieścił on w sieci jakiegoś manifestu.

Monitoring zarejestrował napastnika strzelającego z karabinu najpierw do ludzi będących na parkingu przed supermarketem. Później wszedł do środka i kontynuował strzelaninę.

Przestępstwo z nienawiści

18-letni napastnik, który zastrzelił 10 osób i zranił trzy inne w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork w USA, został oskarżony o przestępstwo z nienawiści.

Agent specjalny biura terenowego FBI w Buffalo Stephen Belongia poinformował na konferencji prasowej, że strzelanina jest badana pod kątem przestępstw na tle nienawiści. Czyn określono jako rasowo umotywowaną ekstremalną przemoc.

Według policji 11 ofiar napastnika było czarnoskórych, a dwie białe.

Sprawca ataku, 18-letni biały mężczyzna Payton Gendron, mieszkaniec odległego o 320 km od Buffalo Conklin w stanie Nowy Jork, transmitował w internecie przebieg wydarzenia przy pomocy umieszczonej w kasku kamery.

- Na parkingu marketu postrzelił cztery osoby. Trzy z nich zginęły, a jedna przeżyła – powiadomił Gramaglia.

Jak powiedział ochroniarz supermarketu, emerytowany funkcjonariusz policji, "oddał wiele strzałów w kierunku podejrzanego", ale ochroniła go kamizelka kuloodporna. Gendron zastrzelił wewnątrz sklepu ochroniarza i inne osoby.

- Jest to najgorszy koszmar, jaki może spotkać każdą społeczność, a my, jako społeczność, cierpimy. Głębi bólu, jaki odczuwają rodziny i my wszyscy, nie da się nawet opisać - ocenił burmistrz Buffalo Byron Brown.

Prokurator okręgowy hrabstwa Erie John J. Flynn zapowiedział, że w sobotę wieczorem napastnik zostanie postawiony przed sądem pod zarzutem morderstwa pierwszego stopnia.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tragedia w USA. 18-latek zastrzelił 10 osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.