Trzynastolatek zdobył Mount Everest

PAP/PR

Zaledwie 13-letni Amerykanin Jordan Romero zdobył w sobotę Mount Everest (8848 m). To najmłodszy człowiek, który stanął na najwyższej górze świata. Wraz z nim, po pokonaniu trasy północnej, szczyt osiągnęli jego ojciec Paul i pomagający im trzej Szerpowie.

Dotychczasowym rekordzistą był Nepalczyk Temba Tsheri, który wszedł na Mount Everest mając 16 lat i 14 dni. Miało to miejsce niemal równo dziewięć lat temu, 23 maja 2001 roku. To był jego drugi atak; kilka miesięcy wcześniej podczas pierwszej próby stracił trzy palce u ręki.

DEON.PL POLECA
Pochodzący z Kalifornii Romero zdobył już najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów. W wieku 10 lat stanął na Kilimandżaro (lipiec 2006 roku), a później również na Górze Kościuszki (kwiecień 2007), Elbrusie (lipiec 2007), Aconcagui (grudzień 2007), McKinley (czerwiec 2008) i Carstensz Pyramid (wrzesień 2009). Do zdobycia Korony Ziemi brakuje mu jeszcze Masywu Vinsona na Antarktydzie.

W wędrówce na Mount Everest nastolatkowi towarzyszył m.in. ojciec (w Himalaje pojechała z nim także jego partnerka Karen Lundgren), który jest ratownikiem medycznym. Nie mogli pójść łatwiejszym szlakiem (początek ma w Tybecie), bowiem pozwolenie rząd Nepalu wydaje osobom przynajmniej 16-letnim.

W sobotę osobisty sukces zanotował też jeden z Szerpów - 50-letni Apa po raz 20. stanął na najwyższej górze świata. Niedawno minęło 20 lat od jego pierwszego wejścia (10 maja 1990 roku).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trzynastolatek zdobył Mount Everest
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.