Turcja / Źródła wojskowe: rozejm w Syrii wygaśnie we wtorek o godz. 22

Turcja / Źródła wojskowe: rozejm w Syrii wygaśnie we wtorek o godz. 22
(fot. PAP/EPA/AHMED MARDNLI)
PAP / ms

Wynegocjowany przez Turcję i Stany Zjednoczone rozejm, mający pozwolić siłom kurdyjskim wycofać się z pozycji w północno-wschodniej Syrii, wygaśnie we wtorek o godz. 22 czasu lokalnego (godz. 21 w Polsce) - poinformowały tureckie źródła wojskowe.

 

"Zawieszenie broni zaczęło obowiązywać w (ubiegły) czwartek o godz. 22 (...) i zakończy się we wtorek o tej samej godzinie" - oświadczyły w poniedziałek te źródła.

9 października Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę o kryptonimie Źródło Pokoju, której deklarowanym celem jest wyparcie kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie tam 30-kilometrowej "strefy bezpieczeństwa", do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji.

DEON.PL POLECA


Władze w Ankarze uważają Kurdów z YPG za terrorystów z powodu ich powiązań ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu.

W czwartek Ankara pod naciskiem Waszyngtonu zdecydowała się na zawieszenie ofensywy na pięć dni, aby dać syryjskim Kurdom czas na wycofanie się z graniczącego z Turcją obszaru na północnym wschodzie Syrii. Obie strony informowały, że rozejm potrwa "120 godzin", ale nie wskazały dokładnej godziny jego wygaśnięcia.

Sięgająca 30 km w głąb Syrii "strefa bezpieczeństwa" ma mieć najpierw 120 km długości i rozciągać się między miastami Tal Abjad i Ras al-Ajn, a następnie wydłużyć się na odcinku 440 km - sprecyzowały tureckie źródła wojskowe, cytowane w poniedziałek przez agencję Reutera.

Według nich od początku rozejmu 125 pojazdów opuściło obszary kontrolowane przez YPG. "Przyglądamy się sytuacji z bliska" - powiedziały te źródła.

Turcja zapowiedziała, że ofensywa zostanie wznowiona po wygaśnięciu rozejmu, jeśli członkowie YPG nie wycofają się do tego czasu. "Gdy minie 120 godzin, jeśli pojawią się terroryści, zneutralizujemy ich" - oświadczyły źródła wojskowe, na które powołuje się Reuters

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turcja / Źródła wojskowe: rozejm w Syrii wygaśnie we wtorek o godz. 22
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.