Turystka zatrzymana na Okęciu. Przywiozła z Afryki wisiorek z... zębów krokodyla

Turystka zatrzymana na Okęciu. Przywiozła z Afryki wisiorek z... zębów krokodyla
Fot. depositphotos.com
PAP/kh

Polka kupiła w Afryce wisiorki z zębami krokodyla, które miały być pamiątką z urlopu. Została zatrzymana na lotnisku Okęcie w Warszawie przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, ponieważ nie posiadała odpowiedniego zezwolenia na przywóz.

Funkcjonariusze KAS podczas kontroli bagażu Polki, która wróciła do kraju z Gambii, znaleźli 6 zębów krokodyla nawleczonych na sznurki.

- Zatrzymana kobieta tłumaczyła, że kupiła wisiorki za 6 dolarów na ulicznym straganie z lokalnym rękodziełem. Miały być pamiątką z podróży do Afryki - poinformowała rzeczniczka KAS Anita Wielanek. - Podczas rozmowy z funkcjonariuszami wyjaśniła, że nie wiedziała, że przywóz takich pamiątek bez odpowiednich zezwoleń jest zabroniony - zaznaczyła rzeczniczka KAS.

Anita Wielanek wyjaśniła, że krokodyle należą do gatunków chronionych na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

- Konwencja Waszyngtońska reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin oraz ograniczanie międzynarodowego handlu - zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami z nich wykonanymi - podała.

- Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia - dodała rzeczniczka KAS.

PAP/kh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dawid Ogrodnik, Damian Jankowski

Bez autocenzury. Dawid Ogrodnik pierwszy raz o sobie

Był Tomkiem Beksińskim w Ostatniej rodzinie, Rahimem z Paktofoniki w Jesteś Bogiem, księdzem Janem Kaczkowskim w Johnnym. A jaki naprawdę jest Dawid Ogrodnik? W intymnej rozmowie z...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Turystka zatrzymana na Okęciu. Przywiozła z Afryki wisiorek z... zębów krokodyla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.