Poznaj nieodkryty szlak maryjny. Trasę wyznacza 5 sanktuariów

Poznaj nieodkryty szlak maryjny. Trasę wyznacza 5 sanktuariów
fot. Depositphotos
Informacja prasowa / pk

Ruta Mariana, jedyny w Europie szlak maryjny, to podróż będąca połączeniem kultury i religijności, sztuki i duchowości, natury i medytacji. Cieszy się uznaniem zarówno pielgrzymów, jak i turystów. Trasę wyznacza 5 maryjnych sanktuariów. Miejsca te odwiedza w sumie około 12 milionów osób rocznie.

Szlak Ruta Mariana rozpoczyna się w sanktuarium Pilar w Saragossie i prowadzi przez cztery kolejne świątynie. Stanowi on wyjątkową trasę nie tylko dla pielgrzymów - wielbiciele sztuki, natury i architektury również znajdą na niej coś dla siebie. Ruta Mariana to podróż będąca połączeniem kultury i religijności, sztuki i duchowości, natury i medytacji. Cieszy się uznaniem zarówno pielgrzymów, jak i turystów. Trasę wyznacza 5 sanktuariów: Pilar, Torreciudad i Montserrat w Hiszpanii, Lourdes we Francji i Meritxell w Andorze. Miejsca te odwiedza w sumie około 12 milionów osób rocznie. Szlak wiedzie przez 3 kraje i malownicze tereny położone po obu stronach Pirenejów.

Pilar. Pierwsza świątynia Maryjna na świecie

Trasa rozpoczyna się na historycznej maryjnej ścieżce "Pilar - Torreciudad - Lourdes", przemierzanej przez pielgrzymów od dziesięcioleci. Wielu z nich, odwiedziwszy Pilar, kierowało się następnie do Torreciudad, a dalej do Lourdes. Zatem na przestrzeni lat bazylika Pilar w Saragossie stała się swoistą bramą rozpoczynającą wędrówkę. Dla katolików to niewątpliwie jedno z najważniejszych miejsc i wiele wskazuje na to, że to pierwsza świątynia Maryjna na świecie: zgodnie z chrześcijańskim przekazem, 2 stycznia 40 r. Maryja Panna przybyła do Saragossy w "śmiertelnym ciele". Stojąca w centrum miasta bazylika, będąca niekwestionowaną perłą baroku, kryje we wnętrzu bezcenne dzieła sztuki, takie jak płaskorzeźby na głównym ołtarzu, Kaplicę Świętą czy malowidła w kopułach namalowane przez Goyę.

fot. Karl Allen Lugmayer / Depositphotos Bazylika Nuestra Señora del Pilar w Saragossie. Fot. Karl Allen Lugmayer / Depositphotos

DEON.PL POLECA

Saragossa jest jednym z głównych miast Hiszpanii, a spacer po nim budzi nieustanny zachwyt - choćby nad majestatyczną katedrą San Salvador czy Pałacem Aljafería. Nie można też pominąć wątku rzymskiego (teatr, forum) i zabytków z okresu renesansu oraz obrazów namalowanych przez Francisco Goyę (w licznych muzeach w mieście), czy przykładów sztuki mudéjar (wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) widocznych na wieżach i fasadach wielu kościołów.

Sanktuarium Torreciudad kończy etap szlaku na ziemiach Aragonii. Kolejne przystanki, w Montserrat, Lourdes i Meritxell, dopełniają Szlak Maryjny, czyniąc z niego unikalne doświadczenie kulturalne, przyrodnicze i historyczne.

Zobacz film ukazujący jedyny w Europie szlak maryjny:

Więcej informacji na temat szlaku Maryjnego Ruta Mariana, znajdziesz pod linkiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Bolewski SJ

Konferencja ta służy odnowie modlitwy i życia śladami Maryi.
Droga modlitwy prowadzi przez medytacje i kontemplacje do zjednoczenia z Bogiem w życiu codziennym.
"Z wiekiem coraz bardziej odczuwamy potrzebę odradzania. Gdy jesteśmy młodzi...

Skomentuj artykuł

Poznaj nieodkryty szlak maryjny. Trasę wyznacza 5 sanktuariów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.