Tusk: Jarosław Kaczyński i PiS są bardzo zdeterminowani, aby uzyskać pełną polityczną kontrolę nad sądami

Tusk: Jarosław Kaczyński i PiS są bardzo zdeterminowani, aby uzyskać pełną polityczną kontrolę nad sądami
(fot. PAP/Adam Warżawa)
7 miesięcy temu
PAP / ml

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i jego partia są bardzo zdeterminowani, aby rzeczywiście uzyskać pełną polityczną kontrolę nad sądami - powiedział w piątek b. premier Donald Tusk, pytany o prace nad nowelizacją ustaw sądowych.

W piątek po godz. 5 nad ranem po całonocnych obradach sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała projekt PiS nowelizujący ustawy sądowe. Przyjęła do niego 22 poprawki zgłoszone przez posłów PiS. Odrzucono ponad 80 poprawek opozycji, które mają być jednak przedstawione w drugim czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości.

Tusk pytany w radiu TOK FM o opinię na temat prac nad nowelizacją ustaw sądowych stwierdził, że "prezes Jarosław Kaczyński i PiS są bardzo zdeterminowani, aby rzeczywiście uzyskać pełną polityczną kontrolę nad sądami".

Dodał też, że determinacja ta wykracza "poza jego możliwości interpretacyjne". "Nie do końca rozumiem, dlaczego narażają się (PiS-PAP) na takie koszty - w sensie własnej reputacji, ale przede wszystkim, opinia o Polsce bardzo na tym cierpi" - mówił b. premier. Ocenił, że proponowane przez PiS zmiany, nie spowodują tego, że sądy w Polsce będą pracowały lepiej.

"Zastanawiam się czy najtrafniejsze nie są interpretacje, mówiące o tym, że PiS chce uzyskać status bezkarności" - powiedział Tusk. "Biorąc pod uwagę ilość rzeczy na granicy prawa, albo z wyraźnym jego przekroczeniem, albo na granicy dobrego obyczaju, czyli potencjalne ryzyka, wtedy, kiedy utracą (politycy PiS - PAP) władzę, pojawiają się też ryzyka o charakterze karnym - być może to jest ta motywacja" - wskazywał.

Dodał jednak, że jego zdaniem "ta najprawdziwsza interpretacja jest psychologiczna". "Znam Kaczyńskiego od dziesięcioleci, w polityce znam go wręcz perfekcyjnie. On obsesyjnie cierpi, kiedy w jego najbliższym otoczeniu, coś nie jest mu podporządkowane, dlatego też tak często tracił w polityce, teraz ma swój polityczny sezon i to, co ma w zasięgu ręki, to jest cała Polska" - powiedział Tusk.

Projekt PiS m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym. Zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych; znaczna część projektu to zmiany odnoszące się do sędziowskiego samorządu. Mają zostać wprowadzone także zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tusk: Jarosław Kaczyński i PiS są bardzo zdeterminowani, aby uzyskać pełną polityczną kontrolę nad sądami
Komentarze (1)
WG
W Gedymin
20 grudnia 2019, 09:58
Przed 30 laty katolicy różnej maści podkreślali, że to dzięki Kościołowi i wierze Polska przetrwała czasy PRL. W sporej części była to prawda, ale nie cała. Za to teraz polski Kościół przez swoje milczenie (i gorzej, wspieranie) poniesie odpowiedzialność za wielkie zło, które czynią "katolicy trzymający władzę". Po co biskupi, którzy są działaczami, politykami, celebrytami, biznesmenami, intelektualistami, którzy ważą co się opłaca powiedzieć, jak powiedzieć aby było to korzystne, a nie są świadkami Chrystusa???

Skomentuj artykuł

Tusk: Jarosław Kaczyński i PiS są bardzo zdeterminowani, aby uzyskać pełną polityczną kontrolę nad sądami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.