UE: Irlandia wydała najwięcej na kryzys

UE: Irlandia wydała najwięcej na kryzys
Państwa członkowskie UE przeznaczyły w zeszłym roku wyniosło 958 mld euro.
PAP / mich

W odpowiedzi na kryzys finansowy kraje UE zwiększyły wielokrotnie, z 66,5 mld euro w 2007 r. do 280 mld w 2008 r., wartość przyznawanej pomocy publicznej, co jednak - zapewnia Komisja Europejska - nie zakłóciło funkcjonowania jednolitego rynku. Najwięcej na ratowanie sektora bankowego wydały Irlandia, Wielka Brytania i Niemcy.

Na te środki składają się nie tylko tradycyjna pomoc państwa, ale też rozmaite subwencje, gwarancje państwowe, pożyczki uprzywilejowane.

Najwięcej w 2008 r. na walkę z kryzysem wydały: Irlandia (355,7 mld euro), Wielka Brytania (201,28 mld euro) i Niemcy (180,94 mld euro).

Dalej w kolejności były Hiszpania, Belgia, Francja. Polska i zaledwie kilka jeszcze krajów nie wystąpiły w 2008 roku do KE o zatwierdzenie pomocy publicznej w ramach kryzysu. Zdaniem KE podjęcie odpowiednio wcześnie tych działań przyczyniło się do zagwarantowania stabilności finansowej.

- Z ogromnym zadowoleniem obserwuję, że mimo trudnych okoliczności państwa członkowskie przestrzegały zasad pomocy państwa i nie ustawały w wysiłkach na rzecz przekazywania pomocy na leżące we wspólnym interesie cele horyzontalne, takie jak badania. Dobrze ukierunkowana pomoc powinna zatem w dalszym ciągu pomagać nam w kontynuowaniu drogi wiodącej w kierunku ożywienia gospodarczego - oświadczyła komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UE: Irlandia wydała najwięcej na kryzys
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.