UE: Nowe sankcje na Rosję za łamanie praw człowieka, w tym skazanie Kara-Murzy

UE: Nowe sankcje na Rosję za łamanie praw człowieka, w tym skazanie Kara-Murzy
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

UE zatwierdziła sankcje wobec czterech osób i jednego podmiotu w związku z ciągłym pogarszaniem się sytuacji w zakresie praw człowieka w Rosji. Wśród nich są osoby odpowiedzialne za skazanie polityka opozycji, działacza na rzecz demokracji i krytyka Kremla Władimira Kara-Murzy.

Sankcjami zostały objęte trzy osoby zatrudnione w rosyjskim wymiarze sprawiedliwości odpowiedzialne za poważne naruszenia praw człowieka, w tym arbitralne aresztowania i zatrzymania, zwłaszcza w związku ze sprawą Kara-Murzy.

DEON.PL POLECA
Sankcjami została objęta także związana z rosyjskim rządem organizacja Liga Bezpiecznego Internetu, która pomaga rosyjskiemu rządowi w stosowaniu cenzury. Ograniczenia nałożono także na Jekaterinę Mizulinę, przewodnicząca Ligi Bezpiecznego Internetu, odpowiedzialną za poważne i systematyczne naruszanie wolności wypowiedzi.

Osoby objęte sankcjami podlegają zamrożeniu aktywów, a udostępnianie im lub na ich korzyść funduszy lub zasobów gospodarczych UE, bezpośrednio lub pośrednio, jest zabronione. Dodatkowo, wobec osób fizycznych obowiązuje zakaz podróżowania do UE.

DEON.PL POLECA

UE zdecydowanie potępia systematyczne represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i obrońców praw człowieka w Rosji, a także niesłabnące ataki na niezależne media, dziennikarzy, członków opozycji politycznej i inne krytyczne głosy - zaznaczono w komunikacie po poniedziałkowym spotkaniu ministrów ds. europejskich państw UE.

UE wzywa Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na podstawie zarzutów o charakterze politycznym i zdecydowanie potępia umotywowane politycznie orzeczenie moskiewskiego sądu skazujące Władimira Karę-Murzę na 25 lat więzienia.

W kwietniu 2023 roku Kara-Murza został skazany na 25 lat kolonii karnej za rzekomą zdradę stanu i tzw. fake newsy na temat działań armii rosyjskiej. Został wysłany do kolonii karnej nr 6 w Omsku w październiku 2023 roku. Później kilka razy umieszczano go w karcerze.

42-letni działacz opozycji, dziennikarz i historyk, był współpracownikiem zamordowanego w 2015 roku byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa. Zaangażował się w nagłaśnianie za granicą naruszeń praw człowieka w Rosji; m.in. zabiegał o przyjęcie w USA ustawy Magnitskiego, dotyczącej sankcji wobec przedstawicieli Rosji. W 2015 i 2017 roku przeżył dwie próby otrucia.

Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę Kara-Murza wraz z innymi opozycjonistami utworzył Antywojenny Komitet Rosji. Aktywiści wzywali społeczność międzynarodową do uznania władz na Kremlu, które wydały rozkaz ataku na Ukrainę, za "zbrodniarzy wojennych winnych złamania prawa międzynarodowego".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Skomentuj artykuł

UE: Nowe sankcje na Rosję za łamanie praw człowieka, w tym skazanie Kara-Murzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.