UNICEF: 5,5 mln dzieci na Ukrainie nie chodzi do szkoły

UNICEF: 5,5 mln dzieci na Ukrainie nie chodzi do szkoły
Fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ
Marek Krzysztofiak SJ / vaticannews.va / tk

Warunki życia ukraińskich dzieci dotkniętych konfliktem stają się coraz poważniejsze. W sumie 5,5 miliona z nich nie chodzi do szkoły, zaś tysiące przebywają w schroniskach.

- Przed eskalacją wojny na całe terytorium Ukrainy, w Donbasie ucierpiało przez ostatnich 8 lat pół miliona dzieci, teraz będzie ich więcej – powiedział rzecznik włoskiego UNICEF-u.

Andrea Iacomini zauważa, że oficjalna liczba 200 dzieci zabitych od początku konfliktu może być zaniżona, a w rzeczywistości jest zapewne znacznie wyższa. Na Ukrainie jedna czwarta ludności, czyli 11 mln osób, musiało opuścić swoje domy. Z tego 7 mln zostało wewnętrznie przesiedlonych, w tym 2,5 mln dzieci.

Bardzo niepokojące są warunki, w jakich przebywają dzieci szczególnie w Charkowie i Mariupolu. Brakuje jedzenia, a z powodu zniszczeń infrastruktury prawie 1,5 mln osób na wschodzie Ukrainy nie ma dostępu do bieżącej wody.

Iacomini nie potwierdza krążących w ostatnich dniach doniesień o przewiezieniu do Rosji ok. 200 tys. dzieci z terenów Ukrainy zajętych przez wojska moskiewskie.

DEON.PL POLECA

- Wiemy o dzieciach przemieszczających się, wraz z resztą ludności, w kierunku granic Rosji, ale nie możemy dokładnie zweryfikować tych doniesień, ponieważ nie mamy dostępu do tych terenów. Jakiekolwiek przewozy dzieci muszą odbywać się w ich najlepszym interesie, zgodnie z wymogami konwencji międzynarodowych, a także muszą być dobrowolne i odbywać się za zgodą ich rodzin - podkreślił rzecznik UNICEF-u.

Źródło: Marek Krzysztofiak SJ / vaticannews.va / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UNICEF: 5,5 mln dzieci na Ukrainie nie chodzi do szkoły
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.