USA: Denver może nawiedzić jedna z największych od 1885 roku burz śnieżnych

USA: Denver może nawiedzić jedna z największych od 1885 roku burz śnieżnych
fot. Depositphotos
PAP / pk

Meteorolodzy amerykańscy ostrzegają, że Denver, w stanie Colorado, może nawiedzić w weekend jedna z najpotężniejszych śnieżyc od roku 1885. Przewidują opady przekraczające 90 cm i wiatr dochodzący w podmuchach do 80 km/godz.

Firma medialna AccuWeather Inc., zajmująca się prognozowaniem pogody na całym świecie, przewiduje, że w Denver oraz sąsiedztwie spadnie od 60 do ponad 90 cm śniegu. Potężna burza może objąć tereny rozciągające się na północ do stanu Wyoming.

"Atak zimy może być tym bardziej szokujący, że w niektórych miejscach, takich jak Denver, nastąpi w ślad za wiosenną pogodą, gdzie temperatura od niedzieli do wtorku sięgała do 21 stopni Celsjusza. Była średnio prawie 10 st. wyższa niż normalna (o tej porze roku)" - twierdzi AccuWeather Inc.

Meteorolodzy zaobserwowali, że od zeszłego tygodnia burza obfitowała w deszcz, a także ciężki śnieg w górach w Kalifornii i Nevadzie. Od wybrzeża Pacyfiku przesuwa się w głąb lądu. Zbierze też wilgoć z Zatoki Meksykańskiej, co zwiększy opady.

"Denver znajdzie się w najgorszym miejscu pod względem intensywnych opadów śniegu i porywistych wiatrów" - podkreślił główny meteorolog AccuWeather, Bernie Rayno.

W środkowych i południowych rejonach Gór Skalistych - a w szczególności w Kolorado i południowo-wschodnim Wyoming - opady śniegu będą rosły intensywnie od sobotniej nocy do niedzieli. Może spadać od 2,5 do 7,5 cm na godzinę. Silne wiatry w porywach sięgać mogą od 65 km/godz. w sobotę do 80 km/godz. - w niedzielę.

"Burza może się potencjalnie znaleźć wśród największych w historii Denver" - ocenił Rayno.

AccuWeather Inc. przypomina pięć najpotężniejszych burz śnieżnych w Denver, zwanym Mile High City. Rekordowa miała miejsce w 1913 roku, z opadami ponad 1,1 m. W roku 2003 spadło 0,8 m., w 1946 roku - ponad 0,7 m., a w 1982 roku - 0,6 m. W pierwszej piątce mieści się też najstarsza w historii, odnotowana w roku 1885 z ponad 58 cm śniegu.

Meteorolog AccuWeather Brett Anderson przestrzega przed niebezpieczeństwem powalenia drzew, zerwania linii energetycznych oraz blokowaniem i zamykaniem autostrad przez unieruchomione pojazdy. Pojawiają się apele o unikanie niepotrzebnych podróży.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

USA: Denver może nawiedzić jedna z największych od 1885 roku burz śnieżnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.