USA. Hakerzy wykradli dane policji. "Zapłaćcie albo sprzedamy informacje gangom"

USA. Hakerzy wykradli dane policji. "Zapłaćcie albo sprzedamy informacje gangom"
Fot. Rawpixel / depositphotos.com
PAP/mk

Cyberprzestępcza grupa Babuk wykradła dane waszyngtońskiej policji. Rosyjskojęzyczni hakerzy żądają od władz okupu i grożą odsprzedaniem informacji amerykańskim gangom.

Policja w Waszyngtonie przyznała, że jej sieć komputerowa została zhakowna. Rosyjskojęzyczni cyberprzestępcy wykradli tajne dane, w tym o informatorach.

Grupa Babuk podała na swojej stronie internetowej, że "pobrała wystarczająco informacji z wewnętrznych sieci" i dała policji trzy dni na podjęcie negocjacji z nią. W przeciwnym razie "zacznie kontaktować się z gangami".

Zgodnie ze zrzutami ekranu, opublikowanymi przez hakerów, skradziono ponad 250 gigabajtów danych, w tym raporty wywiadowcze, zdjęcia czy informacje o konfliktach gangów. Grupa grozi kolejnymi atakami na amerykańskie instytucje publiczne.

Policja Dystryktu Kolumbii przekazała w oświadczeniu, że zwróciła się do Federalnego Biura Śledczego (FBI) o pomoc w sprawie ataku.

DEON.PL POLECA

Portal Fox News wylicza, że w tym roku już 26 amerykańskich instytucji publicznych zostało zaatakowanych przez hakerów i następnie było szantażowanych. Cyberprzestępcy ujawnili wykradzione dane w 16 przypadkach.

W raporcie z początku roku, zajmująca się systemami ochrony przed włamaniami do sieci komputerowych firma McAfee, ostrzegała przed grupą Babuk. Wskazywała, że "rozpoczęła działalność bardzo niedawno, mając ograniczone doświadczenie w kodowaniu". Mimo to internetowi przestępcy odnieśli sukcesy. Jedna z firm zdecydowała się zapłacić hakerom 85 tys. dolarów.

To nie pierwszy atak hakerski, z jakim mierzy się w ostatnich latach stolica USA. W 2017 r., na krótko przed inauguracją Donalda Trumpa, para rumuńskich hakerów przejęła na krótko kontrolę nad miejskim monitoringiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Svend Brinkmann

Duński przepis na to, jak zachować człowieczeństwo we współczesnym świecie

Postęp i rozwój technologii od kilku dekad nabierają coraz większego tempa – nic więc dziwnego, że człowiek czuje się zagubiony. Jak pozostać sobą w czasach,...

Skomentuj artykuł

USA. Hakerzy wykradli dane policji. "Zapłaćcie albo sprzedamy informacje gangom"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.