Rzecznik Pentagonu: nie będziemy tolerować żadnej agresji przeciwko naszym sojusznikom z NATO

Rzecznik Pentagonu: nie będziemy tolerować żadnej agresji przeciwko naszym sojusznikom z NATO
fot. David B. Gleason from Chicago, IL - The Pentagon / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
PAP / pk

Rzecznik Pentagonu John Kirby zapowiedział w środę wysłanie 3 tys. żołnierzy USA do Polski, Niemiec i Rumunii, by wesprzeć sojuszników Stanów Zjednoczonych w obliczu koncentracji wojsk Rosji wokół Ukrainy. Kirby dodał, że możliwe jest dalsze rozmieszczanie wojsk USA w Europie.

- To ważne, by wysłać jasny sygnał panu Putinowi i całemu światu, że NATO ma znaczenie (...) i że jesteśmy gotowi do obrony naszych sojuszników - oznajmił Kirby.

Rzecznik zapowiedział, że do Polski trafią komponenty Brygadowej Grupy Bojowej (BCT) piechoty z 82. dywizji powietrznodesantowej, zaś do Niemiec - komponent kwatery głównej XVIII korpusu powietrznodesantowego. Siły te stacjonują obecnie w Forcie Bragg w Karolinie Północnej i należą do sił szybkiego reagowania.

Dodatkowo z Niemiec do Rumunii przeniesiony zostanie oddział liczący około 1000 żołnierzy z jednostki kawalerii Stryker. W Rumunii stacjonuje obecnie ok. 900 żołnierzy USA, zaś wysłanie dodatkowych sił zapowiedziała Francja, co zostało przyjęte pozytywnie przez Waszyngton.

Rozmieszczenie wojsk ma mieć charakter tymczasowy

Kirby podkreślił, że rozmieszczenie wojsk ma mieć charakter tymczasowy, choć nie wyznaczył jasnych kryteriów wycofania żołnierzy.

DEON.PL POLECA

- Będziemy stale oceniać warunki na kontynencie, by zdecydować, jak długo oni powinni tam zostać, ale nie mają tam być na stałe - oświadczył przedstawiciel resortu.

Jednocześnie nie wykluczył kolejnych przesunięć wojskowych w Europie, by wzmocnić wschodnią flankę NATO, sugerując że kolejne wojska mogą trafić do państw bałtyckich oraz na ćwiczenia na kontynencie.

Wciąż nie wiadomo, jak zachowa się Rosja

Kirby oznajmił, że wciąż nie wiadomo, jak zachowa się Rosja i czy ewentualna wznowiona inwazja Rosji przeciwko Ukrainie może "rozlać się" na sąsiednie państwa.

- Tu chodzi o wysłanie jasnego sygnału, że nie będziemy tolerować żadnej agresji przeciwko naszym sojusznikom z NATO (...). Nie mogę przewidzieć perfekcyjnie, jak to wszystko się potoczy i właśnie dlatego chcemy być przygotowani i gotowi - oznajmił rzecznik.

Kirby zaznaczył, że rozmieszczenie wojsk odbędzie się w ramach dwustronnych ustaleń z trzema krajami i stanowi decyzję osobną wobec postawienia 8,5 tys. żołnierzy USA w stan podwyższonej gotowości, które przeznaczone są do ewentualnej dyslokacji w Europie w przypadku aktywacji Sił Odpowiedzi NATO przez Sojusz.

Kirby odniósł się też w środę do opublikowania przez hiszpański dziennik "El Pais" pisemnych odpowiedzi NATO i USA na rosyjskie żądania "gwarancji bezpieczeństwa".

- Te dokumenty potwierdzają tylko, że to, co mówiliśmy publicznie, mówiliśmy też Rosjanom nieoficjalnie: że jesteśmy skłonni, w oparciu o zasadę wzajemności, do rozważenia wspólnych obaw dotyczących bezpieczeństwa na kontynencie europejskim - powiedział.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Rzecznik Pentagonu: nie będziemy tolerować żadnej agresji przeciwko naszym sojusznikom z NATO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.