USA. Tysiące ludzi zmuszonych do ewakuacji z powodu pożarów na zachodzie kraju

USA. Tysiące ludzi zmuszonych do ewakuacji z powodu pożarów na zachodzie kraju
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Fala ekstremalnych upałów ogarniająca zachodnią część Stanów Zjednoczonych wywołuje groźne pożary. Tysiące ludzi zostało ewakuowanych. W Arizonie w akcji ratunkowej zginęło dwóch strażaków.

Według „Los Angeles Times” ogromny pożar w Plumas National Forest, w północnej Kalifornii, „wygenerował własne błyskawice”. Władze nakazały w sobotę ewakuację 2800 osób, wydano zakaz wstępu do lasu, w którym spłonęło ponad 22 tys. hektarów drzew i zarośli.

W Kalifornii w sobotę ewakuowano także dwa rezerwaty rdzennych mieszkańców we wschodniej części hrabstwa San Diego.

Aby odciążyć system energetyczny gubernator Kalifornii Gavin Newsom w oparciu o zarządzenie o stanie zagrożenia nakazał statkom zacumowanym w portach używać silników pomocniczych zamiast zasilania z lądu.

Temperatury w części Kalifornii osiągnęły prawie rekordowe wysokości. W Death Valley (Dolina Śmierci) w piątek, a także już w sobotę przed południem, było 54,4 stopnia Celsjusza. Według prognoz podanych przez CNN temperatura ponad 51,6 stopnia może się utrzymać do wtorku. Światowy rekord z 7 lipca 1913 roku wynosi, także w Dolinie Śmierci, 56,6 stopnia C.

Pożar w stanie Oregon, po podwojeniu rozmiarów do ponad 31 tys. hektarów, w sobotę zagrażał liniom przesyłowym, które zaopatrują Kalifornię w energię elektryczną. Spowodował ewakuację mieszkańców, ponieważ zagrażał około 3 tys. domów. Jak podaje agencja AP ewakuowano także małą społeczność Dixie w północno-środkowym Idaho.

Dwóch strażaków zginęło w sobotę w Arizonie w katastrofie lotniczej w hrabstwie Mohave. Miało to miejsce podczas prowadzenia rozpoznania lotniczego nad terenami ogarniętymi pożarem w pobliżu Prescott National Forest.

PAP/dm

 

Wpisz kod WAKACJED i skorzystaj ze specjalnego rabatu dla czytelników DEON.pl. W dniach 11-18 lipca 2021 r. 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA. Tysiące ludzi zmuszonych do ewakuacji z powodu pożarów na zachodzie kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.