USA/Przez pandemię dzieci częściej chorują na cukrzycę

USA/Przez pandemię dzieci częściej chorują na cukrzycę
Depositphotos.com (162031230)
PAP / pzk

Po rozpoczęciu pandemii wzrosła liczba dzieci z cukrzycą. Wzrost ten utrzymał się jeszcze po pierwszym roku od jej wybuchu, co wskazuje, że choroba ma związek nie tylko z restrykcjami i zmianą w stylu życia.

Według badania przedstawionego w trakcie spotkania Endocrine Society (ENDO 2023) w Chicago (USA) odsetek dzieci ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 zauważalnie rósł po wybuchu pandemii. „Założono, że w pierwszym roku pandemii COVID-19, wiele czynników, w tym zamknięcie szkół, mniejsza aktywność fizyczna dzieci, częstsze podjadanie lub spożywanie niezdrowej żywności, doprowadziło do wzrostu masy ciała i większej liczby przypadków cukrzycy typu 2” – zwróciła uwagę dr Esther Bell-Sambataro z Nationwide Children’s Hospital w Columbus, Ohio.

Ona i jej zespół przeanalizowali karty pacjentów szpitala dziecięcego, aby określić wzrost liczby przypadków cukrzycy typu 1 i 2 w drugim roku pandemii. Wykryte przypadki zostały podzielone na cztery lata: 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 i 2021/2022, gdzie dwa pierwsze lata to okres przedpandemiczny, a kolejne to okres pandemii. Liczba przypadków cukrzycy typu 1 w kolejnych latach wyniosła 191, 193, 231 i 262, a typu 2 odpowiednio 63, 45, 109 i 130. Wśród wszystkich przypadków cukrzycy, typ drugi stanowił więc odpowiednio 24, 18.9, 32.1, i 33,2 proc. Wśród czarnoskórych dzieci odsetek ten wzrósł jeszcze silniej – z 31 proc. do 51,3 proc.

U młodych pacjentów z cukrzycą typu 1 naukowcy zauważyli jednocześnie zachodzący w kolejnych latach przyrost BMI. Według autorów badania, pokazuje ono, że wśród wszystkich młodych osób z nowo rozpoznaną cukrzycą wzrost odsetka przypadków cukrzycy typu 2 utrzymywał się poza pierwszym rokiem pandemii, co z kolei sugeruje, że ten wzrost może nie wynikać wyłącznie z restrykcji związanych z pandemią i zmian stylu życia. „Nawet jeśli w wielu aspektach powróciliśmy do czasów sprzed pandemii, zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u młodych ludzi, które pojawiło się podczas pandemii, nadal się utrzymuje” – ostrzegła Bell-Sambataro.

DEON.PL POLECA

„Przyczyny tego nie są w pełni znane i wymagają dalszej oceny. Dlatego musimy być czujni i monitorować zagrożoną młodzież (osoby z czynnikami ryzyka genetycznego, otyłością, mniej aktywnym trybem życia) oraz kontaktować młodych ludzi z lekarzem, jeśli pojawią się objawy cukrzycy, takie jak zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu” – dodała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jagoda Różycka

Anoreksja
Bulimia
Kompulsywne objadanie się

Zaburzenia odżywiania coraz częściej stają się problemem dzieci i nastolatków. Przyczyny mogą być różne, ale podstawą ich leczenia, oprócz psychoterapii, jest przede wszystkim wsparcie rodzica.

Ta książka pomoże...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA/Przez pandemię dzieci częściej chorują na cukrzycę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.