Użytkownicy szukają nowych aplikacji komunikacyjnych po tym, jak WhatsApp chce przekazywać dane Facebookowi

Użytkownicy szukają nowych aplikacji komunikacyjnych po tym, jak WhatsApp chce przekazywać dane Facebookowi
fot. Depositphotos
10 miesięcy temu
PAP / pk

Aplikacje do przesyłania wiadomości Signal i Telegram odnotowały wzrost liczby pobrań po tym, jak WhatsApp ogłosił nowe zasady udostępniania danych użytkowników Facebookowi - pisze w poniedziałek agencja Reutera. WhatsApp należy do Facebooka. Dane, które mają być udostępniane obejmują m.in. lokalizację, historię zakupów i płatności, spis połączeń, adres e-mail, numer telefonu i wiele innych.

Popularna aplikacja do przesyłania wiadomości WhatsApp zwróciła się do dwóch miliardów użytkowników o wyrażenie zgody na nowe warunki korzystania z usługi, umożliwiające udostępnianie większej ilości danych macierzystej firmie, czyli Facebookowi.

Użytkownicy, którzy nie wyrażą na to zgody, od 8 lutego nie będą mogli uzyskać dostępu do swojego konta.

Facebook chce zarabiać na swojej platformie, umożliwiając reklamodawcom kontaktowanie się z klientami za pośrednictwem WhatsAppa, a nawet bezpośrednią sprzedaż swoich produktów, jak ma to już miejsce w Indiach.

Dane, które mogą być udostępniane między Whatsappem i Facebookiem (oraz należącymi do niego Instagramem i Messengerem) nie obejmują zaszyfrowanej treści wiadomości, jednak należą do nich m.in. lokalizacja, historia zakupów i płatności, spis połączeń, adres e-mail, numer telefonu i wiele innych.

Nowe warunki mają nie dotyczyć krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

"WhatsApp nie udostępnia Facebookowi danych swoich użytkowników w Europie, by Facebook wykorzystywał je do ulepszania swoich produktów lub reklam" - twierdził rzecznik serwisu komunikacyjnego, cytowany przez AFP.

Wielu użytkowników rozważa korzystanie z alternatywnych aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak Telegram czy Signal, który polecili na Twitterze przedsiębiorca Elon Musk i były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) Edward Snowden.

Według portalu Moneyweb, 100 tys. użytkowników zainstalowało Signal, a Telegram pobrano 2,2 miliona razy w ciągu dwóch dni od wprowadzenia zmian przez WhatsAppa.

Agencja AFP przypomina, że podczas gdy Unia Europejska pracuje nad nowymi restrykcyjnymi regulacjami w sprawie zabezpieczenia danych użytkowników, amerykański wymiar sprawiedliwości zatwierdził wiosną grzywnę w wysokości 5 miliardów dolarów nałożoną na Facebooka za brak ochrony danych osobowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Zięba OP
39,90 zł

Moim celem jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II, by dopomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania, Kościoła i świata. Ale aby to uczynić, trzeba też zrozumieć jego pontyfikat. I o tym jest ta książka. Nie unikam...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Użytkownicy szukają nowych aplikacji komunikacyjnych po tym, jak WhatsApp chce przekazywać dane Facebookowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.