W 12 województwach wzrosło bezrobocie

W 12 województwach wzrosło bezrobocie
(fot. nohodamon / flickr.com)
PAP / slo

Stopa bezrobocia we wrześniu 20121 r. wyniosła 12,5 proc., podczas gdy w sierpniu była na poziomie 12,4 proc. - poinformowało w piątek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W 12 województwach zanotowano wzrost, w 4 województwach bezrobocie spadło.

Resort podkreślił, że we wrześniu pracodawcy zgłosili do urzędów ponad 10 proc. ofert pracy więcej, niż w sierpniu.

Wzrost stopy bezrobocia w granicach 0,1-0,2 pkt. proc. odnotowano w dziesięciu województwach. W czterech województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim i podlaskim poziom bezrobocia się nie zmienił, spadek wskaźnika o 0,1 pkt. wystąpił w województwie podkarpackim i świętokrzyskim.

Ministerstwo poinformowało też, że z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, iż wzrost liczby bezrobotnych we wrześniu był spowodowany w głównej mierze powrotami do rejestracji po zakończeniu aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu lub po zakończeniu prac sezonowych, np. w turystyce, rejestracją osób, które utraciły pracę po zakończeniu umów na czas określony, jak również w wyniku zwolnień, w tym także grupowych. Rejestrują się także osoby uprzednio skreślone z ewidencji z powodu nie potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy we wrześniu wyniosła 82,3 tys. i w porównaniu do sierpnia roku wzrosła o 7,9 tys. czyli o 10,6 proc. Wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej odnotowano w czternastu województwach.

Ministerstwo podkreśla znaczną rozpiętość pomiędzy województwami w dynamice wzrostu ofert pracy. O 51,8 proc., wzrosła liczba ofert pracy w województwie podlaskim, natomiast w województwie opolskim wzrost ten wyniósł 0,1 proc. W ocenie MPiPS, wzrosty liczb ofert pracy wynikał prawdopodobnie ze wzrostu ofert pracy subsydiowanej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W 12 województwach wzrosło bezrobocie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.