W polskich studniach może zabraknąć wody. To już szóste ostrzeżenie hydrogeologów

W polskich studniach może zabraknąć wody. To już szóste ostrzeżenie hydrogeologów
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Sergey Tolak / Depositphotos
PAP / pk

W studniach może zabraknąć wody wskutek niżówki, czyli obniżenia lustra wód podziemnych. Państwowa służba hydrogeologiczna wydała w środę stosowne ostrzeżenie dla większości województw.

- Niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą lokalnie powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny - ostrzegają eksperci Państwowego Instytutu Geologicznego. To już szóste takie ostrzeżenie wydane w tym roku.

DEON.PL POLECA
Ekspert PIG Agnieszka Kowalczyk tłumaczy, że niżówka hydrogeologiczna wynika przede wszystkim z deficytu opadów atmosferycznych na danym obszarze.

- Wody podziemne reagują na deficyty w tym zakresie z pewnym "opóźnieniem" w porównaniu z rzekami. Dlatego na aktualną sytuację wpływa de facto wielkość opadów z dłuższego przedziału czasu. Wody podziemne nie reagują tak gwałtownie jak wody powierzchniowe, ani w przypadku obniżenia, ani w przypadku odbudowy zwierciadła wody. Aktualizując informacje w obecnym ostrzeżeniu w dużej mierze utrzymujemy w mocy stan zagrożenia z poprzedniego miesiąca - tłumaczy.

DEON.PL POLECA

Dodaje, że najbliższych tygodniach nie przewiduje się trudności w pobieraniu wody z głębszych poziomów wodonośnych, w tym eksploatowanych przez ujęcia komunalne bądź przemysłowe.

Państwowa służba hydrogeologiczna wydała ostrzeżenie dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.

- Odwołano natomiast stan zagrożenia dla obszarów w obrębie województwa podlaskiego - mówi Kowalczyk. Podkreśla, że niżówka występuje najczęściej we wrześniu i październiku, uwzględniając sezonowość zjawiska jest duża nadzieja, że w najbliższych tygodniach sytuacja będzie się poprawiać.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego

Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W polskich studniach może zabraknąć wody. To już szóste ostrzeżenie hydrogeologów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.