W Tatrach zaczyna się wiosna, ale na krokusy musimy jeszcze zaczekać

W Tatrach zaczyna się wiosna, ale na krokusy musimy jeszcze zaczekać
fot. KOPANIECKI / YouTube
PAP / pk

Na fioletowe łany krokusów na tatrzańskich halach będziemy musieli zaczekać do połowy kwietnia, za to już nad brzegami górskich potoków można podziwiać kwitnące lepiężniki. Ta charakterystyczna dla gór intensywnie pachnąca roślina kwitnie nietypowo, ponieważ najpierw wypuszcza pąki kwiatów, a następnie liście - wyjaśnił przyrodnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego, Jan Krzeptowski-Sabała.

- W Tatrach są już pierwsze zwiastuny wiosny. Do życia budzi się flora - pierwsze, pojedyncze krokusy pokazały się między innymi w Dolinie Kościeliskiej na Wyżnej Kirze Miętusiej czy na Kalatówkach, ale większość tatrzańskich hal jest jeszcze pod śniegiem. Obecnie nad górskimi potokami pięknie kwitną lepiężniki - dość nietypowo, ponieważ najpierw wypuszcza pąki kwiatów, a następnie liście - powiedział PAP Krzeptowski-Sabała.

Na kwitnące krokusy musimy jeszcze trochę poczekać

Lepiężniki upodobały sobie miejsca wzdłuż cieków wodnych. Masowo rosną nad brzegami górskich potoków. Na razie w Tatrach nie ma innych kwiatów. Wysypu fioletowych, krokusowych dywanów spodziewany jest w połowie kwietnia. Tatrzański Park Narodowy już rozpoczął nabór wolontariuszy, których zadaniem będzie pilnowanie, aby turyści nie zadeptywali krokusów.

Oznaką nadchodzącej wiosny w Tatrach jest też aktywność zwierząt. W tatrzańskich dolinach słychać śpiew ptaków, a po zimowej hibernacji budzą się żaby trawne. Ich skrzek, choć na razie w niedużych ilościach, jest już widoczny na przykład w Dolinie Kościeliskiej oraz w Dolinie Olczyskiej.

DEON.PL POLECA

W tatrzańskich dolinach na śniegu są też widywane tropy niedźwiedzi świadczące o ich aktywności. Świstaki po zimowej drzemce zaczną się wybudzać dopiero na początku maja. Wtedy też spodziewane są wykoty kozic.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Tatrach zaczyna się wiosna, ale na krokusy musimy jeszcze zaczekać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.