10 komitetów zarejestrowało listy wyborcze

10 komitetów zarejestrowało listy wyborcze
Przewodniczący SLD Leszek Miller przed pierwszym wyjazdem Czerwonego Autobusu w związku z kampanią wyborczą liderów SLD do PE (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / drr

10 komitetów wyborczych zarejestrowało dotąd listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych w majowych eurowyborach - wynika z danych zamieszczonych w środę na stronie PKW. We wtorek o północy minął termin zgłaszania list; trwa ich rejestracja.

Po zweryfikowaniu podpisów pod listami, na stronach PKW pojawi się komunikat o wszystkich zarejestrowanych listach kandydatów. 25 kwietnia ma się odbyć losowanie numerów list.

Listy w 13 okręgach zarejestrowały dotąd komitety: PO, PiS, PSL, SLD-UP, Europa Plus Twój Ruch, PSL, Polska Razem Jarosława Gowina, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, Ruch Narodowy.

Listy wyborcze zarejestrowały także komitety: Partii Zieloni (w okręgach warszawskim, pomorskim, śląskim i obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie), Demokracja Bezpośrednia (w sześciu okręgach: lubelskim, małopolskim, śląskim, pomorskim, łódzkim oraz obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie) oraz Samoobrona (w okręgu łódzkim oraz obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie).

W sumie są to 142 listy kandydatów.

Komitet wyborczy w każdym okręgu wyborczym mógł zgłosić tylko jedną listę kandydatów na europosłów; ich liczba na liście nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 10. Dodatkowo obowiązują kwoty - liczba kobiet i mężczyzn nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na liście. Kandydat może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy.

Każde zgłoszenie listy musi być poparte co najmniej 10 tysiącami podpisów, chyba że komitet uzyskał zaświadczenie PKW uprawniające do zgłoszenia listy bez podpisów poparcia. Zaświadczenie takie mogły dostać komitety, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów, w przypadku wyborów do PE w przynajmniej siedmiu.

Komitet wyborczy ma prawo do bezpłatnych audycji wyborczych w programach publicznego radia i telewizji, jeżeli zarejestrował swoje listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych.

Okręgowa komisja wyborcza na sprawdzenie podpisów "w razie uzasadnionych wątpliwości co do prawdziwości danych zawartych w wykazie podpisów bądź wiarygodności podpisów" ma trzy dni.

Wybory do PE odbędą się 25 maja. Polacy wybiorą 51 europosłów; głosowanie odbędzie się w 13 okręgach wyborczych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

10 komitetów zarejestrowało listy wyborcze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.