Wybory do PE: Chadecy prowadzą w sondażach

Wybory do PE: Chadecy prowadzą w sondażach
(fot. TPCOM / flickr.com)
PAP / slo

Europejska Partia Ludowa może wygrać wybory do Parlamentu Europejskiego 25 maja, zdobywając 216 mandatów - wynika z opublikowanej w środę w Brukseli analizy sondaży PollWatch. Według badania socjaldemokraci uzyskają 205 miejsc w PE.

Jak wskazują autorzy analizy, w minionych tygodniach ugrupowania należące do Partii Europejskich Socjalistów straciły nieco we Francji i w Polsce, zaś chadecka EPL zyskała w Hiszpanii, Rumunii i także w Polsce, gdzie frakcja EPL, do której należą PO i PSL, może zdobyć 21 mandatów.

Według sondaży trzecią co do wielkości grupą w PE pozostaną liberałowie (ALDE) z 63 mandatami, zaś na czwarte miejsce awansuje Zjednoczona Lewica Europejska (GUE) - 49 mandatów.

Zieloni mogą liczyć na 41 miejsc w PE, a ugrupowania należące do frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR), w której zasiadają obecnie także polskie partie PiS i Polska Razem - na 39; w Polsce EKR może zdobyć 18 mandatów.

DEON.PL POLECA

Również 39 miejsc w PE może uzyskać w wyborach Grupa Europa Wolności i Demokracji (EFD), do której obecnie należy Solidarna Polska. Jednak - według sondażu - w Polsce EFD nie zdobędzie żadnego mandatu.

Nową frakcję w PE, liczącą co najmniej 38 europosłów, może też utworzyć siedem skrajnie prawicowych ugrupowań: francuski Front Narodowy z Marine Le Pen na czele, holenderska Partia Wolności Geerta Wildersa, austriacka Partia Wolnościowa, belgijski Interes Flamandzki, Szwedzcy Demokraci oraz włoska Liga Północna oraz Słowacka Partia Narodowa.

Eurowybory odbędą się w krajach UE od 22 do 25 maja. W Polsce wyborcy pójdą do urn 25 maja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybory do PE: Chadecy prowadzą w sondażach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.