Partia Gowina pozywa Rostowskiego ws. spotu

Partia Gowina pozywa Rostowskiego ws. spotu
Koszt produkcji i emisji filmu "10 lat Polski w Unii Europejskiej" to 7,1 mln zł, na co składają się koszt produkcji spotu: 922,8 tys. zł i koszt czasu antenowego: 6,2 mln zł. (fot. youtube.com)
PAP / slo

Komitet wyborczy Polska Razem Jarosława Gowina złożył w środę pozew w trybie wyborczym przeciwko kandydatowi PO w eurowyborach Jackowi Rostowskiemu w związku z jego wypowiedzią dotyczącą sfinansowania spotu "10 lat Polski w Unii Europejskiej".

Chodzi o wypowiedź w RMF FM z wtorku, w której Rostowski na pytanie, czy nie niepokoi go swoboda, z jaką rząd wydaje pieniądze na kolejne reklamówki, odpowiada: - Nie, to jest wymóg Unii Europejskiej. W dalszej części rozmowy Rostowski przekonuje, że "sam spot był zupełnie w normach - siedemset kilkadziesiąt tysięcy złotych - reszta to są koszty emisji".

W pozwie skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie komitet wyborczy Polski Razem chce zakazania Rostowskiemu rozpowszechniania informacji, jakoby sfinansowanie produkcji i emisji filmu promocyjnego stanowiło wymóg nałożony na Polskę przez prawo lub instytucje UE. Ponadto Polska Razem domaga się sprostowania tej informacji.

Kandydujący z list Polski Razem Marek Migalski powiedział w środę PAP, że unijne przepisy nie zobowiązują do promowania samej Unii Europejskiej. Podkreślił, że jest natomiast obowiązek informowania o zrealizowanych programach operacyjnych, dużych projektach ze środków europejskich. - Spot "10 lat Polski w Unii Europejskiej" nie mówi o konkretnych inwestycjach - nie był konieczny - zaznaczył Migalski.

DEON.PL POLECA

Rzecznik klubu PO Paweł Olszewski ocenił w rozmowie z PAP, że komitet wyborczy Polska Razem nie był adresatem wypowiedzi Rostowskiego, dlatego pozew wyborczy nie ma w tym wypadku zastosowania. Podkreślił też, że środki, z których sfinansowano spot, były przeznaczone na cele promocji. Złożenie pozwu Olszewski ocenił jako kolejną próbę "niszowej i kanapowej partii", która chce zyskać uwagę opinii publicznej.

W uzasadnieniu do pozwu zaznaczono, że przepisy unijne nakładają wprawdzie obowiązek przeprowadzenia "przynajmniej raz w roku kampanii informacyjnej o szerokim zasięgu", jednakże samej instytucji zarządzającej (w tym przypadku odpowiednim instytucjom państwa polskiego) pozostawione są decyzje o formach oraz kwotach wydatkowanych na tego rodzaju kampanię.

"Decyzja o sfinansowaniu tej produkcji, a także przeznaczeniu na nią horrendalnie wysokich środków stanowi decyzję podjętą samodzielnie przez polityków rządzącej partii i podlegających ich zwierzchnictwu urzędników administracji rządowej państwa" - podkreślono w pozwie.

Zaznaczono także, że koszt produkcji i emisji filmu "10 lat Polski w Unii Europejskiej" to 7,1 mln zł, na co składają się koszt produkcji spotu: 922,8 tys. zł i koszt czasu antenowego: 6,2 mln zł.

Premier Donald Tusk w ubiegłym tygodniu zaprezentował spot, w którym pokazano, jak zmieniła się Polska po wejściu do UE. Film kończy się hasłem - "10 lat świetlnych", wykorzystano w nim m.in. piosenkę Beatlesów "Hey Jude". Filmik w internecie obejrzało ponad 295 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Partia Gowina pozywa Rostowskiego ws. spotu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.