6- latki do szkół. Kto za, a kto przeciw

6- latki do szkół. Kto za, a kto przeciw
Obywatelski projekt ustawy o przywróceniu obowiązku szkolnego od wieku 7 lat wraz z 330 tysiącami podpisów, złożyli dziś w Biurze Podawczym Sejmu rodzice ze Stowarzyszenia Rzecznika Praw Rodziców (fot. PAP/Leszek Szymański).
PAP / drr

Wiceszef sejmowej komisji edukacji Sławomir Kłosowski (PiS) zapowiedział w poniedziałek wsparcie swego klubu dla obywatelskiego projektu ustawy w sprawie 6-latków. Projekt popiera też PJN; przeciwko są PO i PSL. SLD nie podjęło jeszcze decyzji.

Obywatelski projekt, który trafił w poniedziałek do Sejmu, zakłada też objęcie przedszkoli subwencją oświatową. Pod projektem podpisało się ponad 330 tys. osób.

- Ten projekt będzie zdecydowanie, z całą stanowczością wspierany przez klub parlamentarny PiS. Identyfikujemy się z tym projektem i zrobimy wszystko, aby ten projekt nie utknął gdzieś w dokumentach marszałka Sejmu - zaznaczył Kłosowski. Zapowiedział też, że jego klub złoży w Sejmie wniosek o wysłuchanie publiczne w sprawie projektu obywatelskiego.

DEON.PL POLECA

Poseł PiS przypomniał też, że w październiku 2010 roku posłowie jego partii złożyli w Sejmie własny projekt w sprawie sześciolatków. Chodziło o to, by reformę, która obniża wiek szkolny, przesunąć w czasie tak, by zaczęła obowiązywać dopiero w 2020 roku.

W opinii Kłosowskiego reforma ta jest niedopracowana. - 50 proc. polskich szkół nie jest przygotowanych na to, by przyjąć 1 września 2012 roku sześciolatki. 50 proc. polskich szkół nie ma ciepłej wody, w 50 proc. polskich szkół nastąpi zdecydowane pogorszenie warunków nauczania, wychowania i opieki w przypadku tych dzieci sześcioletnich, w porównaniu do tego, co oferują im w chwili obecnej przedszkola - mówił poseł PiS.

Ponadto, według niego, rok szkolny 2012/2013 ze względu na to, że w tym samym czasie do pierwszej klasy trafią obecne sześcio- i siedmiolatki, będzie rokiem, gdzie powszechny stanie się system "dwuzmianowy". To - zdaniem wiceszefa komisji edukacji - zdezorganizuje życie rodzicom. - Niejednokrotnie bywa tak, że oboje rodziców pracują tylko na jednej zmianie, w związku z tym będą musieli sobie jakoś radzić, żeby posłać dziecko do szkoły lub odebrać je stamtąd w godzinach wieczornych. Utrudnienia dla rodziców będą tu więc ogromne - ocenił Kłosowski.

Jak dodał, "przeładowanie" w pierwszych klasach szkół podstawowych doprowadzi do tego, że któryś z roczników na tym straci. - Wszyscy raczej stawiają na to, że stracą sześciolatki, ze względu na tą mniejszą niż siedmiolatki zdolność percepcyjną i rozwój psychospołeczny - zaznaczył polityk PiS.

Projekt obywatelski popiera też PJN. Jak powiedziała PAP jedna z liderek tego ugrupowania Elżbieta Jakubiak, posłowie jej klubu podpisali się pod dokumentem - jako obywatele - i będą wspierać go w Sejmie. W jej ocenie, reforma wysyłająca sześciolatki do szkoły nie bierze pod uwagę "interesu dziecka". Dodała, że - jak wynika z raportu NIK - szkoły nie są przygotowane do przyjęcia sześciolatków.

Przeciwne zmianom, które zaproponowano w projekcie, są PO i PSL. - Jesteśmy już na tyle dojrzałym społeczeństwem, że sześciolatki mogą rozpocząć edukację. Dzisiaj trzeba zaczynać zdobywanie wiedzy szybko - po to, aby móc na rynku europejskim i światowym dobrze się poruszać, żeby nie zostać w tyle - podkreślił w rozmowie z PAP szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz. Jego zdaniem, sześcioletnie dzieci są "wystarczająco dojrzałe, aby rozpocząć edukację w szkole".

Tomczykiewicz zapewnił, że PO nie lekceważy głosu rodziców. W jego opinii jednak, pod projektem nie podpisali się tylko rodzice sześciolatków, ale też inne osoby, które "może niedokładnie wiedzą, na czym to wszystko polega".

Przeciwko obywatelskiemu projektowi zagłosuje też PSL. Jak powiedział szef klubu ludowców Stanisław Żelichowski, projekt rządowy wprowadzający reformę był poparty poważnymi ekspertyzami, które stwierdzały, że dzieci w Europie i Polsce szybciej dorastają i trzeba jest wcześniej kształcić. - Jeśli teraz ktoś chce to odwrócić, to jest działanie wyborcze. Potraktujemy to jako działanie wyborcze - podkreślił.

Jego zdaniem reforma może podziałać mobilizująco na samorządy. - Jeśli byśmy to odłożyli, to wcale nie znaczy, że szkoły lepiej się przygotują - podkreślił Żelichowski. - To zawsze tak w Polsce działało - powiedział szef klubu ludowców.

Członek sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Artur Ostrowski (SLD) poinformował, że szef jego partii i klubu Grzegorz Napieralski spotka się z przedstawicielami komitetu obywatelskiego. Spotkanie ma się odbyć w środę.

Zaznaczył też, że decyzja SLD ws. sześciolatków będzie zależała także od informacji ministra edukacji i danych z samorządów o tym, jak w tym roku przygotowane będą szkoły do przyjęcia najmłodszych dzieci. W przypadku negatywnych informacji SLD rozważy przedłużenie okresu przejściowego, czyli czasu, w którym rodzice mogą, ale nie muszą wysyłać sześciolatki do szkoły.

W opinii Ostrowskiego w projekcie znajdują się bardzo dobre rozwiązania mówiące np. o objęciu przedszkolaków subwencją oświatową czy zwiększeniu kontroli kuratorium nad procesem likwidacji szkół.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty z marca 2009 r., od 1 września 2012 r. obniżony zostanie wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki w szkole z siedmiu do sześciu lat. Rok wcześniej - od 1 września 2011 r. - wszystkie 5-latki muszą przejść obowiązkowe wychowanie przedszkolne. Do tego czasu o tym, czy dziecko wcześniej rozpocznie naukę, czy nie, decydują rodzice. Zgodnie z ich wolą do I klas w całym kraju w roku szkolnym 2010/2011 poszło 12,5 proc. dzieci sześcioletnich, a w roku 2009/2010, gdy zaczęto obniżać wiek rozpoczynania nauki, do szkół poszło 4,3 proc. sześciolatków.

Stopniowemu obniżaniu wieku obowiązku szkolnego towarzyszy stopniowe wprowadzanie nowej podstawy programowej nauczania i wychowania przedszkolnego dostosowanej do możliwości nauki dzieci młodszych. Przeciw wprowadzeniu wszystkich tych zmian w 2008 i 2009 r. protestowały niektóre stowarzyszenia i organizacje rodziców, m.in. ruch Ratujmy Maluchy!, który zainicjowali Karolina i Tomasz Elbanowscy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

6- latki do szkół. Kto za, a kto przeciw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.