"Będą przejezdne, jeśli nie na Euro, to po Euro"

"Będą przejezdne, jeśli nie na Euro, to po Euro"
Remont i modernizacja dworca kolejowego Wrocław Główny. Zabytkowy obiekt ma być gotowy w całości na EURO 2012. Udostępnione zostaną wszystkie perony, hol główny i parking podziemny. (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Logo źródła: TVPinfo TVP Info

- Sytuacja nie jest tak czarna, jak niektórzy usiłują ją malować - uspokajał minister Paweł Graś w TVP Info na 30 dni przed Euro2012. O autostradach i drogach ekspresowych, które miały być przynajmniej przejezdne podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, rzecznik rządu stwierdził: "Będą przejezdne, jeśli nie na Euro, to po Euro. No trudno taką mieliśmy sytuację". Minister zapowiedział też, że celnicy na pewno nie wejdą do systemu emerytalnego służb mundurowych, a ich list do Michela Platniego uznał za "kompletny absurd".

Miesiąc przed mistrzostwami Europy 20% inwestycji infrastrukturalnych w Polsce nie zostało ukończonych, a celnicy rozpoczynają strajk włoski w związku z niespełnieniem przez rząd obietnicy włączenia ich do systemu emerytalnego "mundurówek". Zdaniem rzecznika rządu sytuacja nie jest jednak tak zła, jak przedstawia to opozycja i media.

- Szkoda, że ten czas, który powinien być wykorzystany do promocji polskiej energii, gościnności i polskiego sukcesu, niektórzy próbują wykorzystać do walki z rządem - dodał. Rzecznik rządu przypomniał, że jeszcze w 2008 raporty UEFA groziły Polsce i Ukrainie realnym odebraniem prawa do organizacji Euro 2012. Tymczasem już za miesiąc odbędzie się u nas jedna z najważniejszych imprez sportowych roku na kontynencie. Na dowód tego, że nie jest aż tak źle rzecznik rządu przywołał fakt, iż zdecydowana większość - bo aż 13 drużyn wybrało swoje centra pobytowe w Polsce, a jedynie trzy na Ukrainie.

DEON.PL POLECA

Minister Graś uspokajał także, że drogi które miały być ukończone przynajmniej częściowo przed Mistrzostwami Europy, nie będą problemem. - Będą przejezdne jeśli nie na Euro to po Euro. No trudno. Taką mieliśmy sytuację - mówił rzecznik. Usprawiedliwiał tę sytuację m.in. dwiema powodziami, które - jego zdaniem - miały wpływ na wydłużenie budowy.

- Większość ruchu kibiców, który będzie dotyczył Euro, i tak będzie się odbywać drogą lotniczą. A wszystkie inwestycje związane z lotniskami mamy już zakończone, podobnie jeśli chodzi o stadiony i infrastrukturę turystyczną - przekonywał minister Graś.

Rzecznik zapewnił też, że polski rząd nie przewiduje bojkotu ukraińskiej części Mistrzostw Europy. Wszystko jednak zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie. Minister Graś nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów w tej sprawie. Podkreślił jedynie, że polskie stanowisko dotyczące sytuacji opozycji na Ukrainie, a zwłaszcza sprawy byłej premier Julii Tymoszenko, jest jednoznaczne i było przedstawiane partnerom ukraińskim wielokrotnie.

Minister odniósł się również do protestu celników, którzy rozpoczynają dzisiaj "strajk włoski". Służba celna chce włączenia w system emerytalny mundurówek, powołując się na obietnice premiera i ministra Boniego sprzed kilku lat. - Nie przypominam sobie jednoznacznych deklaracji w tej sprawie - powiedział rzecznik rządu. - Gdy cały kraj zaciska pasa, to nie jest właściwy moment na wprowadzanie nowych przywilejów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Będą przejezdne, jeśli nie na Euro, to po Euro"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.