Będzie informacja, a później debata i pytania

Będzie informacja, a później debata i pytania
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
7 lat temu
PAP / drr

W czwartek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawi w Sejmie informację ws. działań resortu po katastrofie smoleńskiej - poinformowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Następnie odbędzie się debata; posłowie będą mieli też możliwość zadawania pytań.

W środę rano szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił dziennikarzom, że zgodnie z decyzją Kopacz, po wystąpieniu Gowina i przedstawicieli klubów parlamentarnych, nie będzie możliwości zadawania pytań. - Dziwimy się, że marszałek Kopacz zdecydowała o tym, że nie będą zadawane pytania, to jest wbrew obyczajom sejmowym - mówił Błaszczak. Zapowiedział też, że jeszcze w środę skieruje do Kopacz pismo, aby i w tym przypadku była taka możliwość.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD) poinformował w środę po południu PAP, że ostatecznie zapadła decyzja, że pytania zostaną dopuszczone.

Poseł pytany, skąd wiadomo, że była decyzja o nieotwieraniu trumien, odparł: - Przekazywali tę informację, jak twierdzą rodziny, przedstawiciele władz polskich, że trumny nie mogą być otwierane - powiedział. Według Błaszczaka m.in. Ewa Kochanowska, wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim mówi, że otrzymała taką informację.

Błaszczak, pytany kto jest odpowiedzialny za zamianę ciał dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej i na uwagę, że politycy PO mówią, iż zaniedbań należy szukać raczej po stronie rosyjskiej, stwierdził, że "to i tak wszystko sprowadza się do władz polskich, to władze polskie reprezentują naszych obywateli, również za granicą".

Ocenił też, że zarówno Ewa Kopacz, wcześniej minister zdrowia, jak i szef kancelarii premiera Tomasz Arabski "nie pojechali do Moskwy jako przedstawiciele rodzin poległych, tylko jako przedstawiciele władz polskich i to zadaniem rządu polskiego było pilnowanie tego, byśmy nie mieli do czynienia z takim barbarzyństwem". - Niestety mieliśmy do czynienia z tym barbarzyństwem - dodał szef klubu PiS.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie informacja, a później debata i pytania
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Będzie informacja, a później debata i pytania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.