Białystok: lepsze leczenia raka piersi dzięki ośrodkowi Breast Cancer Unit

Białystok: lepsze leczenia raka piersi dzięki ośrodkowi Breast Cancer Unit
(fot. shutterstock.com)
PAP / jp

Jeszcze lepsza, kompleksowa diagnostyka i leczenie raka piersi, by był wykryty i leczony jak najwcześniej, ma być głównym efektem powołania nowego ośrodka, tzw. Breast Cancer Unit, który chce utworzyć Białostockie Centrum Onkologii.

BCO to jedyny szpital onkologiczny w Podlaskiem. W najbliższych tygodniach ma formalnie otrzymać na ten cel budynek po innej placówce medycznej. Budynek do przejęcia znajduje się w sąsiedztwie BCO, po przeciwnej stronie ulicy. Wymaga modernizacji.

DEON.PL POLECA
Obiekt na potrzeby utworzenia Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Piersi przekaże BCO zarząd województwa podlaskiego. BCO podlega samorządowi województwa.

Zarząd województwa zdecydował już w ostatnim czasie także o tym, że w budżecie województwa na 2019 r. ok. 800 tys. zł będzie zarezerwowanych na przygotowanie dokumentacji technicznej na potrzeby nowego centrum - poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku.

DEON.PL POLECA

- My przede wszystkim wychodzimy na przeciw oczekiwaniom naszych pacjentów - powiedział PAP ordynator oddziału chirurgii onkologicznej z pododdziałem leczenia bólu, chirurg onkolog z Białostockiego Centrum Onkologii dr Leszek Kozłowski. Zaznaczył, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet.

- Praktycznie co czwarty nowotwór u kobiet to jest rak piersi. Możemy to rozpatrywać w kategorii jakiejś epidemii - mówi Kozłowski. Zaznaczył również, że rak dotyka coraz młodsze pacjentki, co również można określić "tragedią".

Kozłowski powiedział, że Polska należy do krajów o tzw. średniej zapadalności na te choroby, ale pacjentki z tą chorobą stosunkowo krótko żyją. Dodał, że w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, w Polsce wciąż jeszcze leczenie ma formę "bardziej okaleczającą", a dąży się do tego, by rak był zdiagnozowany na jak najwcześniejszym etapie, a leczenie jak najmniej okaleczyło pacjentkę, było jak najbardziej oszczędzające.

- My chcemy dać nową jakość pacjentom przede wszystkim. Ma to mieć przełożenie i na szybką diagnostykę i na optymalne, nowoczesne leczenie no i przede wszystkim na efekty tego leczenia. Czyli musimy dać jak największe szanse pacjentkom na długie i szczęśliwe życie, bez kalectwa - powiedział dr Kozłowski.

Podkreśla, że główną ideą tworzenia certyfikowanych, akredytowanych Breast Cancer Unit jest kompleksowość.

- My w jednym miejscu możemy zrobić optymalną, nowoczesną diagnostykę. Ma to również ścisły związek z profilaktyką, bo tylko dzięki dobrej profilaktyce możemy identyfikować te nowotwory, które są w bardzo wczesnym stadium - mówi Kozłowski i podkreśla, że do tego jest niezbędna świadomość pacjentek i nowoczesny sprzęt.

W centrum Breast Cancer Unit pacjentki będą też otoczone opieką psychologa, grupami wsparcia.

- Te młode pacjentki są czasami bardzo zagubione w chorobie. Moim zdaniem taka kompleksowość, taka bardzo merytoryczna, psychologiczna opieka jest również kluczem do sukcesu - zaznacza dr Kozłowski.

Dodał, że prace nad utworzeniem Breast Cancer Unit w Białymstoku na pewno jeszcze potrwają. Szpital liczy w związku z tym na dodatkowe wsparcie z Ministerstwa Zdrowia w zakupach sprzętu leczniczego, np. urządzenia do tomografii spektralnej, rezonansu magnetycznego ze specjalną przystawką do badania piersi.

W Polsce ośrodki Breast Cancer Unit działają w kilku miastach. Kozłowski wymienia np. Wrocław, Szczecin, Kraków, Bydgoszcz. W Europie - podkreśla Kozłowski - idea ta jest realizowana od lat 80-tych XX w.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Białystok: lepsze leczenia raka piersi dzięki ośrodkowi Breast Cancer Unit
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.