Bieszczady. Lasy bukowe trafiły na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

Bieszczady. Lasy bukowe trafiły na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO
Fot. laszlo111/depositphotos.com
PAP/mk

Lasy bukowe w Bieszczadach znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego.

Bieszczadzkie drzewostany bukowe w polskiej części Karpat znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO - poinformowały w środę służby prasowe Komitetu Światowego Dziedzictwa.

DEON.PL POLECA

Lasy bukowe położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego weszły w skład europejskiego obiektu "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy".

Jak zaznaczono w komunikacie, obiekt tworzą 94 obszary w 18 krajach. Wraz z lasami bukowymi z Bieszczad zaliczają się do niego podobne lasy Bośni i Harcegowiny, Czech, Francji, Macedonii Północnej i Szwajcarii.

Wcześniej w jego skład wchodziły dobrze zachowane lasy bukowe Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Niemiec, Włoch, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainy.

Rezerwaty bukowe z Bieszczadzkiego Parku Narodowego (w Paśmie Granicznym i dolinie Górnej Solinki, na zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka, w dolinie Terebowca i dolinie Wołosatki) mają łączną powierzchnię blisko 3300 ha.

W ocenie przyrodników, pierwotne lasy bukowe w Karpatach są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych. Jest to także bezcenny rezerwuar materiału genetycznego nie tylko buków, ale także wielu innych gatunków związanych z tego typu siedliskiem leśnym.

Uniwersalna wartość pierwotnych lasów bukowych Karpat i dawnych lasów bukowych Niemiec polega na tym, iż jest niezbędna do zrozumienia historii i ewolucji gatunku fagus (buk), posiadającego znaczenie globalne. Buk jest jednym z najważniejszych składników lasów liściastych strefy umiarkowanej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Alister E. McGrath

Wiara, nauka i Bóg – czy muszą się wykluczać? Czy nauka i wiara są z góry skazane na konflikt? Czy da się obronić nasze naukowe przekonania co do świata oraz religijne przekonania co do Boga?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bieszczady. Lasy bukowe trafiły na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.