Widok z tych gór zapiera dech. Poznaj 10 najpiękniejszych szczytów w polskich Karpatach

Widok z tych gór zapiera dech. Poznaj 10 najpiękniejszych szczytów w polskich Karpatach
fot. Depositphotos

Chociaż różnią się stopniem trudności i wysokością, mają jedną wspólną cechę – widok, który się z nich roztacza, spodoba się nawet najbardziej wybrednym turystom. Wszystkie szczyty znajdują się w Polsce i można je zdobyć, korzystając z oficjalnych szlaków turystycznych.

Góry od wieków przyciągały ludzi. W czasach przedchrześcijańskich odosobnione szczyty były często miejscami pogańskiego kultu, a w Biblii – przestrzenią spotkania człowieka z Bogiem. Wielu współcześnie żyjących ludzi nie wyobraża sobie życia bez zdobywania górskich szczytów – od Korony Ziemi po Koronę Beskidu Wyspowego.

Jednak – nie oszukujmy się – góra górze nierówna (dosłownie i w przenośni). Nawet jeśli zdobędziemy monumentalny szczyt (który w dodatku jest najwyższym wzniesieniem w okolicy), możemy się zawieść, bo zastaniemy na nim jedynie bukowy las.

W tym przewodniku poznacie dziesięć karpackich szczytów, które zachwycają widokiem. Wszystkie znajdują się w Polsce i można je zdobyć, korzystając z oficjalnych szlaków turystycznych. Chociaż różnią się stopniem trudności i wysokością, mają jedną wspólną cechę – widok, który się z nich roztacza, spodoba się nawet najbardziej wybrednym turystom. Wśród opisanych przeze mnie szczytów każdy na pewno znajdzie coś dla siebie – zarówno zwolennicy łagodnych wzniesień, jak i osoby lubiące wspinaczkę.

DEON.PL POLECA

1. Tatry / Kościelec (2155 m n.p.m.)

Kościelec | fot. Mateusz Bajdak / UnsplashKościelec | fot. Mateusz Bajdak / Unsplash

Jest nazywany „polskim Matterhornem”. Wszystko za sprawą charakterystycznego kształtu przypominającego piramidę. Dostojna sylwetka Kościelca wznosi się dumnie nad Halą Gąsienicową i jest otoczona przez nieco wyższą i bardzo stromą grań Tatr Wysokich. Dzięki temu kiedy stajemy na szczycie Kościelca, jesteśmy otoczeni przez znajdujące się tuż obok granitowe dwutysięczniki. Widok ten robi oszałamiające wrażenie. W dodatku na wierzchołku Kościelca jest mało miejsca, co jeszcze bardziej potęguje poczucie „zawieszenia” w przestrzeni.

Kościelec nie jest łatwym szczytem. Jego północna ściana należy do najbardziej gładkich w Tatrach (z daleka wygląda jak odkrojona nożem; odbija również słońce), a wspinaczka poprowadzonym nią szlakiem wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Zdobywanie Kościelca zdecydowanie odradzam osobom, które mają lęk przestrzeni.

Na Kościelec można wejść tylko jednym szlakiem (czarnym) z Przełęczy Karb, na którą najłatwiej dostać się z Doliny Gąsienicowej. Po drodze znajdują się klamry i łańcuchy.

2. Tatry / Kozi Wierch (2291 m n.p.m.)

Kozi Wierch | fot. Opioła Jerzy / Wikimedia Commons / CC BY 2.5Kozi Wierch | fot. Opioła Jerzy / Wikimedia Commons / CC BY 2.5

Jeden z najbardziej wymagających i jednocześnie dostępnych dla każdego szczytów w Polsce. Znajduje się w grani Tatr Wysokich, którą poprowadzona jest Orla Perć – najtrudniejszy szlak w naszym kraju. Chociaż grzbiet Koziego Wierchu nie prezentuje się tak okazale jak sylwetka Kościelca, widoki i wrażenia towarzyszące wspinaczce są jedyne w swoim rodzaju.

Koziego Wierchu nie powinni zdobywać niedoświadczeni turyści. Wejście na jego szczyt wymaga obycia z górami i oswojenia z wysokością. Niezbędne są również podstawowe zasady dotyczące wspinaczki i poruszania się w trudnym terenie. Infrastruktura Orlej Perci w postaci klamer, łańcuchów i drabin, choć ułatwia wspinaczkę, nie zwalnia z zachowania zdrowego rozsądku i ostrożności.

Zdobycie Koziego Wierchu warto połączyć z wędrówką przez Halę Gąsienicową i Dolinę Pięciu Stawów Polskich, między którymi położona jest jego grań.

3. Tatry / Krzesanica (2122 m n.p.m.)

Krzesanica | fot. Hubert Waguła / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0Krzesanica | fot. Hubert Waguła / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

W odróżnieniu od wcześniej opisanych szczytów Krzesanica jest stosunkowo łagodnym wzniesieniem. Nie znajdziemy na niej łańcuchów i klamer, a jedynie ścieżkę poprowadzoną mniej lub bardziej stromym grzbietem.

Krzesanica jest najwyższym wzniesieniem w paśmie Czerwonych Wierchów (stanowiącym łącznik między Tatrami Wysokimi i Zachodnimi), a roztaczający się z niej widok obejmuje zarówno najwyższe tatrzańskie szczyty, jak również bardziej łagodne, porośnięte trawą grzbiety na zachodzie. Mimo łagodnego szlaku, północna ściana Krzesanicy jest bardzo stroma i niebezpieczna.

Krzesanica, podobnie jak całe pasmo Czerwonych Wierchów, najpiękniej wygląda pod koniec lata i w pierwszych dniach jesieni, kiedy porastający jej zbocza sit skucina nabiera czerwonawego koloru.

Zdobycie Krzesanicy warto połączyć z wędrówką przez sąsiadujące z nią szczyty. Poprowadzony ich grzbietem czerwony szlak należy do najpiękniejszych w Polsce.

4. Beskid Żywiecki / Babia Góra (1723 m n.p.m.)

Widok z Babiej Góry | fot. Katarzyna Pe / UnsplashWidok z Babiej Góry | fot. Katarzyna Pe / Unsplash

Babia Góra to jeden z najbardziej spektakularnych szczytów w Beskidach. Jej wysokość względna (inaczej odległość od szczytu do podnóża) wynosi aż 1075 m, co stawia ją w czołówce najbardziej rozpoznawalnych wzniesień w Polsce. Siłą rzeczy widok z tak monumentalnego i odosobnionego szczytu musi robić wrażenie; panorama z Diablaka (najwyższego punktu w masywie) obejmuje ogromne przestrzenie, zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie.

O Babiej Górze powstały dziesiątki legend. Jedne mówią o czarownicach, inne o podziemnych tunelach i żyjących w nich smokach. Chociaż trudno doszukiwać się w nich nawet ziarna prawdy, w literaturze można trafić na wzmianki o znaczeniu Babiej Góry w przedchrześcijańskiej kulturze Słowian (Justyna Cząstka-Kłapyta, Babia Góra – góra zaświatów i góra kobiet). Ponadto w masywie Babiej Góry poszukiwano w przeszłości soli i cennych kruszców, a ślady górniczej działalności są na jej zboczach obecne do dziś (Adam Łajczak, Zarys historii działalności gospodarczej w masywie Babiej Góry i otaczającym terenie).

Grzbiet Babiej Góry jest bardzo zróżnicowany. Podczas gdy jego południowe stoki należą do łagodnych, północna ściana jest tak stroma, że zimą mogą schodzić nią lawiny. Wędrując przez Babią Górę, na pewno nie będziemy się nudzić.

5. Pieniny / Trzy Korony (982 m n.p.m.)

Widok z Trzech Koron | fot. Janusz Maniak / UnsplashWidok z Trzech Koron | fot. Janusz Maniak / Unsplash

Trzy Korony to prawdziwe perły wśród polskich gór. Otoczone przez głębokie jary, charakterystyczne wapienne skały wznoszą się kilkaset metrów nad równinę, a wyżłobiony wśród nich Przełom Dunajca tworzy jeden z najgłębszych i najbardziej spektakularnych wąwozów w Polsce.

Trzy Korony to góra, na którą łatwo wejść, ale gdy już staniemy na jej szczycie, kolana mogą ugiąć się z wrażenia. Trudno znaleźć w Pieninach i Beskidach równie atrakcyjne widokowo miejsce.

Na początku szlaku prowadzącego na Trzy Korony z Krościenka zobaczymy krzyż z napisem: „Zanim pójdziesz dalej, w tym miejscu podziękuj Bogu za to, że masz oczy”. Warto potraktować tę propozycję serio, bo widoki, które zobaczymy, pozostaną w naszej pamięci na bardzo długo.

6. Pieniny / Wysoka (1049 m n.p.m.)

Wysoka | fot. Mariusz Rzepkowski / MariuszR / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5Wysoka | fot. Mariusz Rzepkowski / MariuszR / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5

Wbrew temu, co może się wydawać, Trzy Korony wcale nie są najwyższym szczytem Pienin. Jest nim Wysoka (nazywana też Wysokimi Skałkami) – odosobniony szczyt położony na polsko-słowackiej granicy. Aby go zdobyć, należy poświęcić przynajmniej kilka godzin. Warto jednak podjąć trud wędrówki, bo Wysoka jest jednym z nielicznych szczytów w Pieninach, z którego roztacza się 360-stopniowa panorama.

7. Gorce / Turbacz (1310 m n.p.m.)

Widok z Turbacza | fot. Sacre Bleu / UnsplashWidok z Turbacza | fot. Sacre Bleu / Unsplash

Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, a jego wypłaszczony masyw rozciąga się na wiele kilometrów, tworząc rozległą tarczę. Pokryte świerkowymi lasami zbocza Turbacza i liczne grzbiety łagodnie opadają w doliny – od Rabki aż do Nowego Targu.

Najwyższe partie Turbacza stanowią obszar o niebywałych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Co prawda z samego szczytu (miejsca, w którym znajduje się obelisk) niewiele zobaczymy, ale już z otaczających go polan – zdecydowanie tak. Rozległe panoramy na pozostałą część Gorców, Podhale i Tatry stanowią jedną z największych zalet Turbacza i są nagrodą za trud wędrówki.

8. Beskid Wyspowy / Mogielica (1170 m n.p.m.)

Widok z wieży na Mogielicy | fot. Henryk Bielamowicz / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0Widok z wieży na Mogielicy | fot. Henryk Bielamowicz / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Mogielica to najwyższy szczyt w Beskidzie Wyspowym. Jej dostojny, pokryty rozległym kompleksem leśnym masyw zasługuje na uwagę przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, na zboczach Mogielicy znajdują się malownicze polany (największą i bez wątpienia najpiękniejszą z nich jest Hala Stumorgowa). Po drugie, na szczycie zbudowano 22-metrową wieżę widokową, która pozwala obserwować okolicę z niecodziennej perspektywy. Po wejściu na wieżę zobaczymy zapierający dech w piersiach widok.

Wybierając się na Mogielicę, warto spędzić trochę czasu na wspominanej wcześniej Hali Stumorgowej; jest na tyle rozległa, że na pewno znajdziemy na niej odosobnione miejsce i odpoczniemy od innych turystów, którzy w ostatnich latach coraz częściej odwiedzają Beskid Wyspowy. Poza tym wypoczynek na słonecznej polanie i obserwowanie pozostałych szczytów to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju.

9. Beskid Wyspowy / Ćwilin (1072 m n.p.m.)

fot. Widok z Ćwilina | fot. Jerzy Opioła / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0Widok z Ćwilina | fot. Jerzy Opioła / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Drugi pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Wyspowym, którego wierzchołek znajduje się na terenie rozległej, pozbawionej drzew przestrzeni (Michurowa Polana). Roztaczający się z niej widok zasługuje na uwagę; na pierwszym planie widać pozostałe szczyty Beskidu Wyspowego z imponującą kulminacją Mogielicy, na drugim – Beskid Sądecki i Gorce, na trzecim – całe pasmo Tatr (od Wysokich, aż do Wielkiego Hocza). Szczyt Ćwilina to również jedyne miejsce w Beskidach, z którego można zobaczyć Babią Górę i Luboń Wielki w linii prostej.

 

Widok z Ćwilina najpiękniej prezentuje się o zachodzie słońca; jest to również idealne miejsce do obserwowania nocnego nieba.

10. Bieszczady / Tarnica (1346 m n.p.m.)

Tarnica | fot. DepositphotosTarnica | fot. Depositphotos

W rankingu szczytów z najpiękniejszym widokiem nie mogło zabraknąć Tarnicy – najwyższego wzniesienia w polskich Bieszczadach. Ta osobliwa góra wyrasta pół kilometra ponad dno otaczających ją dolin i ma charakterystyczny, z jednej strony obły, z drugiej wyraźnie ścięty kształt. Jej położenie (blisko polsko-ukraińskiej granicy) i odosobnienie sprawiają, że zdobywanie tej góry jest wyjątkowym doświadczeniem.

Tarnica to jeden z najbardziej atrakcyjnych widokowo szczytów w polskich Bieszczadach. Stojąc na jej szczycie i patrząc na północny zachód, zobaczymy najbliższe grzbiety górskie (w tym połoniny – Caryńską i Wetlińką), pozostałe Beskidy, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Na południowy wschód od góry znajdują się z kolei dzikie Bieszczady ukraińskie.

Wejść na Tarnicę można dwoma szlakami – niebieskim albo czerwonym. Druga opcja, choć bardziej wymagająca i czasochłonna, dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Spodobał ci się tekst? Zajrzyj na bloga Mapa bezdroży>>

Kiedyś pilot wycieczek. Obecnie dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Od 10 lat redaktor DEON.pl. Uważa, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Jego ulubionym kierunkiem jest północ, a dokładniej wszystko "w górę" od pięćdziesiątego równoleżnika. Od miast woli naturę, najlepiej oglądaną z okna pociągu. Interesuje się również historią, psychologią i duchowością. Lubi latać dronem i wędrować po górach. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Widok z tych gór zapiera dech. Poznaj 10 najpiękniejszych szczytów w polskich Karpatach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.