Caritas Polska wspiera służbę zdrowia w Jemenie

Caritas Polska wspiera służbę zdrowia w Jemenie
pl.depositphotos.com
KAI/dm

Dwie trzecie mieszkańców Jemenu jest pozbawionych dostępu do opieki zdrowotnej. W 67 z 333 dystryktów nie ma ani jednego lekarza – podaje raport ONZ. Caritas Polska wpiera jemeńską służbę zdrowia. W tym roku organizacja planuje objąć opieką medyczną 34 tys. osób, a  także cztery placówki medyczne.

- W Jemenie działa tylko połowa ośrodków zdrowia, ale nawet te, które pracują, mają za mało leków, sprzętu i personelu - tłumaczy Rasza al-Qadi, koordynatorka projektów Caritas Polska w Jemenie.

DEON.PL POLECA
- Iqbal mieszka z rodziną w obozie, który powstał po prostu przy drodze niedaleko Imranu, kiedy ludzie uciekali przed wojną z Ta’izzu, trzeciego co do wielkości miasta w Jemenie. Zdiagnozowano u niej niewspółmierność płodową. Przyszła do poradni, kiedy zaczęła rodzić. Zbadała ją lekarka i postawiła wczesną diagnozę. Skierowano ją do szpitala w Adenie. Dzięki temu udało się uratować ją i dziecko - opowiada Rasza.

Iqbal jest jedną z pacjentek poradni ginekologiczno-położniczej działającej w przychodni w Imranie. Dzięki wsparciu Caritas Polska, która wraz z Polską Akcją Humanitarną wyremontowała i wyposażyła całą przychodnię, utworzono tu dwa gabinety przyjęć oraz salę do porodów. Część dla kobiet ma oddzielne wejście, dzięki czemu pacjentki nie czują się skrępowane obecnością mężczyzn.

W Jemenie to szczególnie ważne ze względów kulturowych. W poradni przyjmują dwie położne -  badają, przepisują leki, prowadzą ciąże, odbierają porody. W nagłych i skomplikowanych przypadkach pomaga lekarka. W ubiegłym roku poradnia udzieliła 800 konsultacji, przyjęto 75 porodów.

Dla mieszkanek Imranu, pobliskiego obozu dla uchodźców wewnętrznych (od początku wojny przesiedlonych w obrębie kraju zostało 4 mln osób, które musiały opuścić swe domy z powodu wojny) i okolicznych miejscowości, to jedyna szansa na uzyskanie pomocy medycznej. W Jemenie tylko co piąty ośrodek zdrowia (z tych, które nie zostały zniszczone w wyniku działań wojennych), świadczy zintegrowaną opiekę położniczą i noworodkową.

Saida Numan Hadi z Imranu urodziła w poradni dziecko i choć z braku prądu poród przebiegał przy świetle latarki, jest szczęśliwa, że otrzymała fachową pomoc.

-  Mam nadzieję, że dalej będziecie wspierać poradnię i uda się kupić aparat USG. Takie badania można zrobić tylko w Adenie, odpłatnie, a nasze zarobki pozwalają nam na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb -  wyjaśnia.

Ośrodek zdrowia w Imranie zapewnia nie tylko opiekę ginekologiczno-położniczą. Bezpłatne porady, podstawowa diagnostyka, zabiegi i szczepienia są dostępne dla 6 tys. mieszkańców Imranu i okolic. Zakup sprzętu, środków opatrunkowych i lekarstw, szkolenie i opłacenie personelu – wszystko to jest możliwe dzięki polskim darczyńcom, którzy wspomagają działania Caritas Polska na rzecz jemeńskiej służby zdrowia. W tym roku organizacja planuje objąć opieką medyczną 34 tys. osób, wspierając poza przychodnią w Imranie podobne placówki w trzech innych miejscowościach w gubernatorstwie Aden.

-  W nowych lokalizacjach niezbędne będą remonty i doprowadzenie wody, potrzeba także funduszy na wyposażenie przychodni i wynagrodzenia dla medyków -  wylicza Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie. Od niedawna, dzięki rejestracji dokonanej przez Ministerstwo Planowania i Współpracy Międzynarodowej Jemenu, Caritas Polska może działać w tym kraju samodzielnie, bez pośrednictwa miejscowych organizacji.

- To dowód zaufania a jednocześnie ogromna odpowiedzialność, ale nie wyobrażamy sobie, aby nas zabrakło w kraju dotkniętym największym współczesnym kryzysem humanitarnym. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomagają nam rozwijać to wspólne dzieło i zachęcam do budowania go dalej z nami. Mimo wszystkich naszych problemów żyjemy w warunkach pokoju, chorzy mogą liczyć na pomoc medyczną, a nie wszędzie jest to oczywiste - przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jak można pomóc?

Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/Jemen

Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN

Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Caritas Polska wspiera służbę zdrowia w Jemenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.