Częstochowa: rusza pionierski program badań dzieci pod kątem autyzmu

Częstochowa: rusza pionierski program badań dzieci pod kątem autyzmu
(fot. Billion Photos / shutterstock.com)
PAP / ms

Pionierski w skali kraju program bezpłatnych badań przesiewowych dzieci pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu rozpoczął się w Częstochowie. Ma on wyłonić grupę małych dzieci zagrożonych takimi zaburzeniami i objąć je specjalistyczną diagnostyką.

"Zachęcam rodziców do skorzystania z tej możliwości. W przypadku wątpliwości - dajcie szansę sobie oraz swojemu dziecku. Im szybciej wykryte zostanie potencjalne zaburzenie, tym skuteczniej można pomóc" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Tylko 10, bardzo wiele znaczących, minut

Przy wsparciu władz miasta badania realizuje Fundacja Primo Diagnosis. Zachęca ona rodziców do wypełnienia specjalnego kwestionariusza służącego do oceny ryzyka zaburzeń ze spektrum autyzmu M-CHAT-R. Odpowiedź na pytania w niej zawarte zajmuje tylko 10 minut, ale - jak podkreślają przedstawicielki fundacji - to 10 minut mogące wiele znaczyć dla rodziców i dziecka. Wczesne rozpoznanie ewentualnych zaburzeń rozwojowych u dziecka przekłada się na późniejszą jakość życia całej rodziny.

DEON.PL POLECA
Ankiety należy wypełnić za pośrednictwem strony internetowej realizatora programu: primodiagnosis.pl i przesłać na adres: primodiagnosis@adres.pl. Można również po pobraniu ankiety ze strony wydrukować ją, wypełnić i złożyć w siedzibie Fundacji Primo Diagnosis przy ul. Śląskiej 23, lok. 29 w Częstochowie. W sytuacji stwierdzenia ryzyka autyzmu rodzic zostanie poinformowany o dalszym postępowaniu.

Drugi etap programu to specjalistyczne konsultacje i badania wybranych dzieci. Fundacja Primo Diagnosis od niedawna dysponuje obecnie najwyżej cenionym na świecie narzędziem diagnostycznym ADOS 2, tzw. "złotym standardem diagnozy". Certyfikowani diagności kliniczni będą z jego pomocą prowadzić nieodpłatnie w Fundacji diagnozę dzieci zakwalifikowanych do grupy ryzyka.

DEON.PL POLECA

 

Inny sposób odbierania świata

Program "Badania przesiewowe pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu u 2-letnich dzieci z terenu miasta Częstochowy" jest realizowany w ramach drugiej edycji konkursu "Wspieranie inicjatyw na rzecz osób z niepełnosprawnością". Program jest finansowany z wypracowanych środków własnych Fundacji Primo Diagnosis, przy wsparciu z budżetu miasta w wysokości blisko 13 tys. zł.

Autyzm to zaburzenie rozwoju o charakterze neurologicznym. U każdej osoby objawia się inaczej, dlatego specjaliści mówią o spektrum autyzmu. To nie jest choroba, ale inny sposób odbierania świata i myślenia. Osoby ze spektrum autyzmu np. o wiele mocniej niż inne odbierają bodźce słuchowe, wzrokowe, zapachowe czy czuciowe.

Autyzm objawia się na różne sposoby; u niektórych osób - brakiem zainteresowania kontaktem z ludźmi, podtrzymywaniem rozmowy czy nierozumieniem pozawerbalnych komunikatów. Drugi obszar problemów to powtarzające się zachowania, np. powtarzalna mowa, stereotypowe ruchy, nadmierny opór wobec zmian, bardzo ograniczone zainteresowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Częstochowa: rusza pionierski program badań dzieci pod kątem autyzmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.