Czy OFE skończą rok na minusie?

Czy OFE skończą rok na minusie?
(fot. frau_bb_busy / flickr.com)
"Rzeczpospolita" / PAP / slo

Zapowiada się kiepski rok dla oszczędności przyszłych emerytów, ostrzega "Rzeczpospolita". Po 9. miesiącach wartość jednostek rozrachunkowych, na które przeliczane są składki wpłacane przez klientów, zmniejszyła się o ponad 5 proc.

Bardzo prawdopodobne, że cały ten rok fundusze zakończą stratą. Będzie to drugi taki przypadek w ich historii. W 2008 r. średnia strata wyniosła ok. 14 proc.

Żeby OFE udało się wyjść na plus w czwartym kwartale potrzebne byłyby bardzo silne zwyżki na rynku akcji i to w granicach aż 20-25 proc. Tymczasem to właśnie kiepska sytuacja na rynku akcji, a także na rynku obligacji w sierpniu i wrześniu spowodowała, że fundusze są na minusie.

Tylko od 1 sierpnia do końca września wyniki inwestycyjne OFE pogorszyły się średnio o ponad 6 proc. "Najlepszym" wynikiem od stycznia do września może się pochwalić fundusz Axa, który stracił "tylko" 3,9 proc.

Na szczęście trzyletnie wyniki inwestycyjne OFE nie są już tak złe. "Rzeczpospolita" wylicza, że fundusze zarobiły przeciętnie po ok. 15 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy OFE skończą rok na minusie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.