Czy Polsce zagraża blackout? Ekspert wyjaśnia

Czy Polsce zagraża blackout? Ekspert wyjaśnia
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego odnieśli się do kwestii blackoutu, czyli dłuższej, poważnej przerwy w dostawie prądu, która swoim zasięgiem obejmuje duży obszar. Ich zdaniem Polsce ryzyko blackoutu nie zagraża, bo prądu wciąż jest więcej, niż go potrzebujemy. Jednak to nie znaczy, że nie będzie ograniczeń. 

- Polsce nie zagraża ryzyko blackoutu, nie jest natomiast wykluczone zwiększenie stopni zasilania - uważają eksperci. Zwrócili uwagę, że do połowy roku nasz kraj był eksporterem netto energii elektrycznej, gdyż w 2022 r. Polska produkowała więcej energii elektrycznej niż rok wcześniej; do połowy roku była jej eksporterem netto. Zapotrzebowanie w pierwszej połowie roku nie było większe niż odpowiednio w 2021 r. 

"Mimo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej, kryzysu energetycznego i niedoborów surowców energetycznych krajowa produkcja energii elektrycznej do czerwca br. przekraczała zapotrzebowanie" - przypomnieli analitycy w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Ekonomicznego PIE". Zwrócili uwagę, że fala upałów w lipcu i sierpniu br. zwiększyła zużycie i zmniejszyła produkcję w ujęciu rocznym, jednak do tej pory nie odnotowano problemów z bilansowaniem mocy w systemie.

 "Latem istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia mikroblackoutów, czyli wyłączeń dostaw energii elektrycznej na małym obszarze" - stwierdzili. Jest to spowodowane większym zużyciem energii do chłodzenia, niższym poziomem wód i remontami elektrowni cieplnych. "Ryzyko jest jednak niewielkie, tym bardziej, że kończy się fala największych upałów" - dodali. Jak podkreślili, w razie braku energii ograniczeniami mogą być dotknięte jedynie duże podmioty: zakłady produkcyjne, galerie handlowe czy hotele". Zwrócili także uwagę, że ograniczenia nie dotyczą odbiorców wrażliwych, w tym gospodarstw domowych czy szpitali.

DEON.PL POLECA

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Czy Polsce zagraża blackout? Ekspert wyjaśnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.