Dolnośląskie: Fala kulminacyjna w Ścinawie

Dolnośląskie: Fala kulminacyjna w Ścinawie
Poprawia się sytuacja na zalanym po przerwaniu wałów wrocławskim osiedlu Kozanów (fot. PAP/Grzegorz Hawałej)
PAP / wab

Fala kulminacyjna na Odrze w poniedziałek rano przechodzi przez Ścinawę. W mieście zostało podtopionych kilka ulic, cztery osoby zostały ewakuowane.

Jak powiedział rzecznik prasowy starosty lubińskiego Krzysztof Olszowiak, poziom Odry w Ścinawie w poniedziałek osiągnął poziom 665 cm. - To bardzo wysoki stan, ale jak na razie rzeka nie przelała i nie przerwała wałów - powiedział rzecznik.

W mieście doszło do podtopienia kilku ulic i gospodarstw na obrzeżach miasta. Podtopione są również dwa zakłady pracy. - W wyniku tzw. cofki na rzece Zimnica podtopieniu uległ również park miejski i targowisko - powiedział Olszowiak.

Trudna sytuacja panuje w Kwiatkowicach w powiecie legnickim, gdzie w niedzielę nie udało się zabezpieczyć mniejszego wału przeciwpowodziowego. Miejscowość została zalana, kilka osób ewakuowano, a około 200 mieszańców sama opuściła swoje domy. Około 100 osób zostało w miejscowości. W złym stanie jest również wał w powiecie wołowskim w gminie Wińsko, gdzie występują liczne przecieki.

Na terenie Wrocławskiego Węzła Wodnego woda powoli opada. Na wodowskazie w Trestnie odnotowano ok. 50-centymetrowy spadek w stosunku do kulminacji.

Poprawia się również sytuacja na wrocławskim osiedlu Kozanów. Osiedle to zostało zalane w sobotę z powodu przerwania wałów przez Odrę i Ślęzę, gdy przez miasto przechodziła fala kulminacyjna. Pod wodą pozostaje ok. 80 hektarów, na których stoi kilka bloków, wieżowce, oraz punkty usługowe.

W niedzielę rozpoczęła się tam akcja wypompowywania wody z kolektora sanitarnego na Maślicach i Praczach Odrzańskich we Wrocławiu, co spowoduje naturalne usuwanie nadmiaru wody z zalanego Kozanowa. Na razie nie wiadomo, kiedy Kozanów zostanie całkowicie osuszony.

W woj. dolnośląskim na wodowskazach przekroczonych zostało 14 stanów alarmowych i 3 stany ostrzegawcze. Ogłoszono 10 alarmów powodziowych w powiatach wzdłuż Odry oraz 3 pogotowia powodziowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dolnośląskie: Fala kulminacyjna w Ścinawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.