Tusk: na południu kraju sytuacja normalizuje się

Tusk: na południu kraju sytuacja normalizuje się
Premier Donald Tusk po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego (fot. PAP/Paweł Kula)

W województwach małopolskim, śląskim, opolskim, podkarpackim, świętokrzyskim sytuacja na części Wisły i Odry normalizuje się - powiedział premier Donald Tusk po niedzielnym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Premier podkreślił, że dla wielu gmin to jest "normalizacja i tak w warunkach dramatycznych". Jak powiedział, szczególnie jeśli chodzi o Podkarpacie i Świętokrzyskie, sytuacja jest wciąż bardzo trudna. Dramatyczna sytuacja - według szefa rządu - jest m.in. w okolicach Płocka i na Lubelszczyźnie.

"Wody opadają, więc mamy poczucie, że zagrożenie najwyższą falą, jeśli chodzi o województwa południowe, jest za nami, ale głównym problemem są przesiąkania wałów. Dotyczy to też Warszawy" - powiedział. Dodał, że "nie mamy poczucia zagrożenia zalania dużych obszarów Warszawy, ale walka o wały trwa".

Koordynacja służb walczących z powodzią jest coraz lepsza. Śmigłowce będą używane w celach ratunkowych lub ewakuacyjnych - poinformował premier. "Tylko dzisiaj w użyciu było 38 śmigłowców" - powiedział. Dodał, że działania śmigłowców są koordynowane z utworzonego przez zarząd lotnictwa policyjnego centrum koordynacyjnego na Bemowie. "Tam odbierane są wszystkie informacje o śmigłowcach wojska, policji, straży granicznej" - zaznaczył. "Przede wszystkim chcemy używać śmigłowców do celów ratunkowych i w bardziej drastycznych sytuacjach - ewakuacyjnych. To samo dotyczy PTS-ów, czyli amfibii i sprzętu pływającego" - podkreślił premier.

Dodał, że w niedzielę odebrał m.in. od policji informacje o zagrożeniu szabrownictwem. "Powodem bardzo wielu odmów ewakuacyjnych jest strach, że ktoś dobierze się do majątku ludzi, którzy opuszczają tereny zagrożone. Nie mamy w tej chwili żadnego sygnału o takim zorganizowanym szabrownictwie na terenach zalanych. Wynika to z tego, ze staramy się intensywnie, z dużą determinacją patrolować na rożne sposoby te tereny, które zostały poddane ewakuacji" - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tusk: na południu kraju sytuacja normalizuje się
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.