Premier: powódź się nie zakończyła

Premier: powódź się nie zakończyła
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / mik

Powódź się nie zakończyła, zagrożenie w wielu miejscach w kraju rośnie, a nie maleje - podkreślił w piątek wieczorem premier Donald Tusk po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Szef rządu zaznaczył, że dotyczy to miejsc, w których sytuacja jest rzeczywiście tragiczna. - Mówimy tutaj o biegu Wisły w dół od Annopola - powiedział Tusk.

Jednocześnie zwrócił się ponownie z apelem do mieszkańców o dobrą współpracę ze służbami ratowniczymi. Jako przykład podał sytuację w Parchatce nieopodal Kazimierza Dolnego, gdzie - jak mówił - wzmacnianie wału zostało uznane przez mieszkańców za zagrożenie, ponieważ ktoś dezinformował ich o skutkach działania służb. - Trzeba było nawet doprowadzić do interwencji policji, żeby móc wozić piasek, worki, żeby ludzie mogli ten wał wzmacniać i budować - mówił Tusk.

Premier podkreślił, że rząd ma pełne informacje o zagrożeniu powodziowym. - Wrocław jest przed kulminacją fali, zbliża się kulminacja na Warcie i na Odrze, województwo lubuskie przygotowuje się do możliwych ewakuacji - wymieniał.

DEON.PL POLECA

Dodał, że zagrożenie dotyczy także Warszawy, bo - jak mówił - choć są sygnały, że wały wytrzymają, to jednak może dojść do przemakania ich, a to też rodzi niebezpieczeństwo. - Chcemy zaapelować do wszystkich państwa, żeby to zagrożenie traktować bardzo serio" - podkreślił premier. "Jeszcze długa walka przed nami, zanim będziemy mieli poczucie bezpieczeństwa - dodał.

Tusk i Komorowski w sobotę zamierzają odwiedzić Włocławek w związku z zagrożeniem powodziowym. - Będziemy prawdopodobnie jutro z panem marszałkiem wizytowali miejsce kluczowe dla rozwoju powodzi na północy kraju, czyli Włocławek. To jest tama i później także dolny bieg Wisły. Chcemy być tam, gdzie sytuacja jest szczególnie dramatyczna - powiedział premier.

Premier zapowiedział, że w najbliższy wtorek zostanie przedstawiona precyzyjna prognoza meteorologiczna na drugą połowę tygodnia. Zaznaczył, że pierwsze sygnały dotyczące przyszłotygodniowej pogody są niepokojące. - We wtorek przedstawimy precyzyjny komunikat meteorologiczny dotyczący drugiej połowy tygodnia. Niewykluczone, że mogą się pojawić zjawiska pogodowe bardzo niepokojące - powiedział dziennikarzom Tusk po piątkowym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Komorowski powiedział, że jest to odpowiedni moment, aby spróbować przeprowadzić parę regulacji ustawowych, korzystając ze "zrozumienia opinii publicznej, a także deklaracji sił politycznych", że są skłonne w tych wspólnych działaniach brać udział. - To jest dobra prognoza na przyszłość, także wypowiedź dzisiejsza pana Jarosława Kaczyńskiego wydaje się () wynikać z ducha ustaleń i klimatu rozmów Rady Bezpieczeństwa Narodowego - mówił Komorowski.

Jak podał rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak liczba ofiar powodzi w Polsce zwiększyła się w piątek o trzy osoby - jedna w Katowicach oraz dwie w okolicach Sandomierza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Premier: powódź się nie zakończyła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.