Duda: przedstawiciele biznesu powinni jeszcze bardziej angażować się w pomoc humanitarną

Duda: przedstawiciele biznesu powinni jeszcze bardziej angażować się w pomoc humanitarną
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / kw

Przedstawiciele biznesu powinni jeszcze bardziej angażować się w pomoc humanitarną; współpraca biznesu z sektorem rządowym oraz organizacjami międzynarodowymi stwarza ogromne perspektywy i powinna być w przyszłości dalej rozwijana - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Podczas międzynarodowych Warszawskich Targów Humanitarnych, odbywających się w podwarszawskim Nadarzynie, prezydent podkreślał, że jest dumny z Polski, która - jak mówił - "po wyjściu z ponurej doby komunizmu rozwija się tak pomyślnie" i od przeszło 20 lat jest "donatorem pomocy humanitarnej i rozwojowej". Wskazywał, że Polska może poszczycić się przeznaczaniem przeszło 2,5 mld złotych co roku na pomoc rozwojową.

Jak mówił Duda, polska pomoc dociera do odległych zakątków globu, ale nasz kraj jest również zaangażowany w pomoc państwom sąsiednim, m.in. Ukrainie czy Białorusi. Polska - mówił prezydent - jest też obecna na Bliskim Wschodzie, gdzie pomaga ludności cywilnej od samego początku wojny w Syrii. "Jednocześnie wspieramy projekty humanitarne, mające na celu zapewnienie schronienia oraz miejsc noclegowych w krajach ościennych, do których zagrożona ludność syryjska migruje, takich jak: Liban, Jordania czy Turcja" - mówił.

"Cieszę się, że Polska niesie pomoc ludziom dotkniętym kryzysami humanitarnymi bezpośrednio w miejscach ich powstania. To bardzo ważne, by osoby, które zostały skrzywdzone koszmarem wojny lub konfliktu mogły uzyskać pomoc, jak najszybciej i bez potrzeby podejmowania - przecież zawsze - niebezpiecznej wędrówki do innych, często odległych, krajów" - oświadczył prezydent.

Andrzej Duda nie odniósł się do propozycji otwarcia bezpiecznej drogi dla ofiar wojen i prześladowań, którą zaproponował Kościół katolicki w Polsce - tzw. korytarze humanitarne.

DEON.PL POLECA

Wyraził również przekonanie, że pomoc dla takich społeczności musi być znacznie szersza. "Po opanowaniu sytuacji kryzysowej oraz zaspokojeniu podstawowych potrzeb, powinno następować wspieranie potencjału społecznego oraz gospodarczego tych wspólnot" - zaznaczył.

Według niego, tylko takie działanie może utrwalać proces budowania samodzielności i niezależności państw i społeczeństw, będących beneficjentami pomocy humanitarnej. Jak stwierdził, w szerszej perspektywie czasowej, może to też przeciwdziałać wybuchom kolejnych konfliktów i kryzysów.

W ocenie prezydenta, aby powstrzymać masowe naruszenia praw człowieka, które mają miejsce w trakcie kryzysów humanitarnych niezbędne jest połączenie sił i wspólne działanie wszystkich kategorii podmiotów zaangażowanych w udzielanie pomocy.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że charakter kryzysów humanitarnych zmienia się, a zagrożenia, z którymi świat zmuszony jest się zmierzyć stają się coraz bardziej złożone. Dlatego też - stwierdził - również nasze działania muszą "być nieustannie dostosowywane do otaczającej nas rzeczywistości". "Tylko tak możliwe jest bowiem udzielenie pomocy w sposób efektywny. Sposób, który może doprowadzić do trwałej poprawy sytuacji ludności dotkniętej kryzysem" - dodał.

Prezydent mówił ponadto, że celami przyświecającymi Polsce jako organizatorowi Warszawskich Targów Humanitarnych było umożliwienie dyskusji na temat nowych form udzielania pomocy, rozwijania i udoskonalania już istniejących inicjatyw oraz wypracowywanie efektywniejszych sposobów komunikacji i współdziałania.

"Wierzę, że tworząc płaszczyznę do wymiany doświadczeń i przemyśleń dla specjalistów z niemal całego świata możemy przyczynić się do dalszego rozwoju działalności humanitarnej tak, aby w przyszłości pomoc udzielana była szybciej, skuteczniej i tak, aby rzeczywiście trafiała do wszystkich, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących" - zaznaczył.

Jak zauważył, Warszawskie Targi Humanitarne to przestrzeń spotkania przedstawicieli sektora prywatnego, państwowego, organizacji międzynarodowych oraz pozarządowych. "Mając to na uwadze, pragnę podkreślić, jak ważne jest jeszcze większe zaangażowanie przedstawicieli biznesu w pomoc humanitarną i rozwojową" - mówił.

Podkreślił jednocześnie, że w Polsce mamy wspaniałe, innowacyjne firmy, które wytwarzają zaawansowane produkty bardzo potrzebne w udzielaniu pomocy humanitarnej. W tym kontekście wymienił domy modułowe, drony oraz żywność terapeutyczną. "Niestety firmy działając w sektorach wyjątkowo ważnych dla niesienia pomocy jak logistyka, komunikacja czy ochrona żywności nie zdają sobie sprawy jak bardzo ich zaangażowanie może być i jest potrzebne" - powiedział prezydent.

Dodał, że współpraca biznesu z sektorem rządowym oraz organizacjami międzynarodowymi stwarza ogromne perspektywy i powinna być w przyszłości dalej rozwijana.

Międzynarodowe Warszawskie Targi Humanitarne 2019 (Warsaw Humanitarian Expo 2019) odbywają się w dniach 11-13 czerwca w centrum targowo-kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą. Wydarzenie objął swoim patronatem prezydent Andrzej Duda. Uczestnikami targów są m.in. organizacje międzynarodowe, w tym agendy ONZ, Grupa Banku Światowego oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, organizacje pozarządowe (np. CARE International, Médecins sans Frontieres International, PAH), wysocy przedstawiciele administracji, środowiska akademickie, a także wystawcy z Polski, regionu Europy Środkowej i Wschodniej oraz innych państw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duda: przedstawiciele biznesu powinni jeszcze bardziej angażować się w pomoc humanitarną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.