Dymisja Tuska pod koniec przyszłego tygodnia?

Dymisja Tuska pod koniec przyszłego tygodnia?
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP /

Złożenie dymisji przez premiera Donalda Tuska będzie możliwe pod koniec przyszłego tygodnia - powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Jak podkreśliła, termin ten związany jest z realizacją kalendarza przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Biorąc pod uwagę deklaracje płynące ze strony rządowej oraz możliwości kalendarzowe pana prezydenta związane z realizacją zaplanowanych działań, złożenie dymisji przez premiera Donalda Tuska będzie możliwe pod koniec przyszłego tygodnia - powiedziała w czwartek PAP w Newport Trzaska-Wieczorek, która towarzyszy prezydentowi w dwudniowym szczycie NATO w Walii.

Zgodnie z konstytucją w ciągu dwóch tygodni od dnia przyjęcia dymisji Rady Ministrów, prezydent powołuje wskazanego przez siebie szefa rządu, a następnie zaproponowanych przez nowego premiera ministrów. Od dnia powołania premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu i uzyskanie wotum zaufania dla swojego gabinetu.

Jak poinformowała Trzaska-Wieczorek, prezydent zaprosił do siebie na poniedziałek rano wicepremiera i szefa PSL Janusza Piechocińskiego.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP w czwartek, że premier Tusk złoży dymisję ze sprawowanej funkcji prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

W środę wieczorem prezydent spotkał się w Belwederze z premierem. Zmiana na stanowisku premiera jest konieczna po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Urząd ma objąć 1 grudnia.

Także w środę zarząd PO poparł kandydaturę marszałek Sejmu Ewy Kopacz na stanowisko premiera. Prezydent, pytany o rekomendację zarządu PO ws. Kopacz, powiedział, że ta decyzja nie jest dla niego wiążąca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dymisja Tuska pod koniec przyszłego tygodnia?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.