Fałszywy policjant wyłudził od starszej kobiety 80 tys. złotych

Fałszywy policjant wyłudził od starszej kobiety 80 tys. złotych
Fot. depositphotos.com
PAP/kb

Mieszkanka Tarnowa (woj. małopolskie) straciła ok. 80 tys. po tym, jak przekazała pieniądze mężczyźnie podającemu się za policjanta.

Ofiarą oszustwa padła starsza kobieta. Najpierw zadzwonił do niej podający się za pracownika poczty mężczyzna, który rzekomo miał jej wysłać przesyłkę; wypytywał o adres korespondencyjny, dane na temat prowadzonych kont bankowych i stan oszczędności. Kolejny telefon tarnowianka otrzymała w poniedziałek - tym razem mężczyzna podawał się za policjanta.

DEON.PL POLECA
Jak informuje rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń rozmówca przekonał kobietę historią o planowanym włamaniu do jej mieszkania, będącego jak twierdził pod obserwacją; ona sama z kolei miała zostać uśpiona za pomocą gazu. Seniorka dowiedziała się również, że - jak wskazał Gleń - "nieuczciwi bankowcy ustalili jej konta bankowe i dokonają kradzieży całej zgromadzonej gotówki". Przerażona kobieta postępowała więc zgodnie z przekazywanymi jej instrukcjami.

"Najpierw wyrzuciła przez okno swojego mieszkania ponad 17 tysięcy złotych i 200 dolarów amerykańskich, a następnie udała się do najbliższej placówki bankowej po to, by wybrać z niej 30 tysięcy złotych i pozostawić banknoty we wskazanym miejscu przez mężczyznę, który cały czas rozmawiał z nią przez komórkę" - poinformował rzecznik.

DEON.PL POLECA

Fałszywy policjant nakazał kobiecie później pojechać do kolejnego banku i wybrać kolejne 30 tys. zł, które ta miała pozostawić w koszu na śmieci w centrum miasta. Kiedy fikcyjna akcja została zakończona, mężczyzna podziękował rozmówczyni za zaangażowanie i przekonał, że przekazane przez nią środki zostaną wkrótce zwrócone. Wieczorem jednak tarnowianka zorientowała się, że padła ofiara oszustwa i o sprawie zawiadomiła policję; ta z kolei poinformowała ją, że nie przeprowadzała żadnej akcji, w którą angażowałaby postronne osoby. "Kobiecie nie pozostało nic innego, jak złożyć zawiadomienie o popełnionym na jej szkodę przestępstwie i stracie finansowej sięgającej niemal 80 tysięcy złotych" - podsumował Gleń.

Policja  apeluje o ostrożność przy telefonicznych kontaktach z nieznajomymi. Przypomina, że za tego typu oszustwo grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

Fałszywy policjant wyłudził od starszej kobiety 80 tys. złotych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.