Gowin zwiększył zaciąg komorników

Gowin zwiększył zaciąg komorników
(fot. PAP/Leszek Szymański)
7 lat temu
"Puls Biznesu" / PAP / pz

Liczba komorników wzrośnie o 20 proc. Nie wszystkim to się podoba, ale resort sprawiedliwości ma mocny argument: 3,4 mln zaległych spraw - donosi "Puls Biznesu".

Bez komorników trudno sobie wyobrazić zdrowy krwiobieg gospodarki. Ich zadaniem jest egzekucja wyroków sądowych i odzyskiwanie należności wierzycieli. Do kancelarii komorniczych rocznie wpływa kilka milionów spraw, a 1,1 tys. komorników nie nadąża z ich załatwianiem.

- Skuteczność egzekucji w skali kraju na poziomie 19,3 proc. nie jest zadowalająca. Dlatego minister sprawiedliwości podjął decyzję o powołaniu 230 komorników - mówi Patrycja Loose, rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości.

Mimo że w ubiegłym roku liczbę komorników zwiększono o 80, nie udało się odrobić zaległości ani uniknąć nowych. Na koniec 2012 r. niezałatwionych postępowań było 3,4 mln (na koniec 2011 r. - 2,8 mln).

Zdaniem Jaremy Sawińskiego, sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, samo otwarcie zawodu nie będzie panaceum. - Egzekucję hamują i utrudniają procedury prawne i one ułatwiają dłużnikom unikanie spłaty zobowiązań - podkreśla sędzia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gowin zwiększył zaciąg komorników
Komentarze (1)
17 czerwca 2018, 13:46
Komorników przybywa nadal ale zaległości nie maleją. Komornicy wciąż mają za dobrze i najczęściej ograniczają się do działań zza biurka, licytacji unikają a jak już ma jakaś być, to większości z nich nawet nie chce się jej ogłosić na własnej stronie internetowej, można poczytać we wzmiankach o nich: <a href="http://komornicy-opinie.pl">http://komornicy-opinie.p</a>l Mają nieproporcjonalnie wysokie (urzedowo ustalone) prowizje od takich egzekucji jak zajęcie wynagrodzenia, konta, nadpłaty podatku czyli praktycznie za nic.   

Skomentuj artykuł

Gowin zwiększył zaciąg komorników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.