IMiGW: w weekend burze; Woda na płd. opada

IMiGW: w weekend burze; Woda na płd. opada
Podwyższony stan Wisły pod Mostem Śląsko-Dąbrowskim w Warszawie. (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / mik

Czeka nas burzowy weekend - ostrzegali w piątek na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele IMiGW. Już w piątek wieczorem burze i opady wystąpią na południu Polski, w sobotę - we wschodniej połowie kraju, a w niedzielę w całej Polsce.

Po weekendzie opady powinny być przelotne i niewielkie i nie powinno być wtedy burz. Od poniedziałku IMiGW zapowiada też ochłodzenie: od 12 stopni Celsjusza na północy do 18 stopni na południu.

Dyrektor naczelny IMiGW Mieczysław Ostojski podkreślił przy tym, że wysokość fali kulminacyjnej na Wiśle w Warszawie wyniesie między 750 a 770 cm, a więc nie przekroczy 780 cm, które jest poziomem alarmowym. Fala ta - według przewidywań synoptyków - dotrze do Warszawy w piątek o godz. 19 z dokładnością do trzech godzin.

Dyrektor tłumaczył, że mniejszy niż pierwotnie przywidywano poziom wód Wisły w stolicy wynika z tego, że woda przerwała wały w innych miejscowościach, m.in. w Sandomierzu.

Marianna Sasim, specjalista z Centrum Nadzoru Operacyjnego uspokajała, że obniża się stan wody we wszystkich rzekach w Dorzeczu od Górnej Wisły do ujścia Sanu.

- Od Zawichostu do Kępy Polskiej mamy przekroczony stan alarmowy, ale jest to stan zbliżony do stanu kulminacyjnego. Sytuacja na tym odcinku utrzyma się - powiedziała Sasim.

Przedstawiciele IMiGW zaznaczyli, że w dorzeczu Odry wysokie stany notuje się na całym odcinku od granicy kraju do ujścia Bobru. Fala kulminacyjna nie dotarła jeszcze do Wrocławia. Ale przyrosty są już nieduże: kilkanaście cm na dobę.

Przyrosty wody w polskich rzekach stopniowo się zmniejszają, do czasu fali kulminacyjnej nie powinny rosnąć więcej niż 3-4 cm na godzinę - uspokajali przedstawiciele IMiGW.

- Nasze międzywala są niewykoszone. Jeśli nie wyczyścimy obwałowań, to za 10 lat przy takich samych opadach poziom wody będzie znacznie wyższy. Zarośnięte obwałowania zmniejszają przepływ wody - podkreślił Ostojski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

IMiGW: w weekend burze; Woda na płd. opada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.