"Integracja z UE jest dla Ukrainy bardzo ważna"

"Integracja z UE jest dla Ukrainy bardzo ważna"
rezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podczas konferencji prasowej we Wrocławiu. Ukraiński przywódca dotarł do Wrocławia z kilkugodzinnym opóźnieniem z powodu mgły na wrocławskim lotnisku. Janukowycz przybył do Polski na trójstronne spotkanie z prezydentami Polski i Niemiec Bronisławem Komorowskim i Christianem Wulffem. (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
PAP / wm

Integracja z Unią Europejską jest dla Ukrainy bardzo ważna - powiedział we wtorek we Wrocławiu prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz po spotkaniu z prezydentami Polski i Niemiec Bronisławem Komorowskim i Chistianem Wulffem.

We Wrocławiu Janukowycz złożył kwiaty przed Pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich przy Politechnice Wrocławskiej i wziął udział w rozmowach z Komorowskim i Wulffem we wrocławskim Ratuszu.

Na konferencji prasowej po trójstronnym spotkaniu prezydentów Janukowycz powiedział dziennikarzom, że rozmawiano o integracji Ukrainy z Unią Europejską i sprawie byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko. Podkreślił, że integracja z Unią jest dla Ukrainy bardzo ważna. Z kolei - jak powiedział - sprawa Tymoszenko nie należy do niego, lecz do sądu, a on nie może naciskać na niezawisły sąd.

Podkreślił również, że sprawa Tymoszenko zaczęła się w 2009 r., kiedy nie był jeszcze prezydentem. Dodał, że nie chce, aby ktoś odbierał sprawę Tymoszenko jako wyraz walki z opozycją. Mówił również, że kraje Unii Europejskiej naciskają na niego w sprawie Tymoszenko i często "ostro pytają".

DEON.PL POLECA

Uwolnienia Tymoszenko z aresztu, w którym przebywa od początku sierpnia, domaga się m.in. Unia Europejska. Zdaniem Brukseli była premier, ukarana za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją, za swe czyny powinna ponosić odpowiedzialność polityczną, a nie karną. Od rozwiązania problemu Tymoszenko UE uzależnia los negocjowanej umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Po zakończeniu spotkania trzech prezydentów, doszło jeszcze do spotkania dwustronnego Komorowskiego i Janukowycza.

Janukowycz przyleciał do Wrocławia po południu, z kilkugodzinny opóźnieniem z powodu mgły na wrocławskim lotnisku. Nie wziął udziału w porannych uroczystościach z udziałem prezydentów Polski i Niemiec związanych z 200-leciem Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Integracja z UE jest dla Ukrainy bardzo ważna"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.