Jak oddać ważny głos w wyborach?

Jak oddać ważny głos w wyborach?
(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
PAP / pk

W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania - do Sejmu w formie książeczki, do Senatu - pojedynczej kartki. By oddać ważny głos, stawiamy znak X tylko przy jednym nazwisku kandydata do Sejmu i jednym - do Senatu.

- W wyborach do Sejmu będziemy mieć kartę w formie książeczki - wyjaśnia sekretarz PKW Beata Tokaj. Na stronie tytułowej znajduje się instrukcja głosowania, na drugiej kartce - spis treści, w którym zostaną wymienione wszystkie komitety wyborcze zawarte w karcie. Na dalszych kartkach znajdować się będą listy kandydatów do Sejmu poszczególnych komitetów.

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów, głos będzie nieważny. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką. Nieważność głosu spowodują np. zakreślenia w kratce (inne niż jeden znak X) lub jej zamazanie.

- Wybieramy tylko jedną listę i tylko jednego kandydata z tej listy. Pamiętajmy, że postawienie znaku X na różnych listach, przy nazwiskach różnych kandydatów spowoduje, że nasz głos będzie nieważny - powiedziała Tokaj.

Głos na kandydata do Senatu oddamy na pojedynczej, żółtej kartce. Jak tłumaczyła Tokaj, w wyborach do Senatu głosujemy także tylko na jedną osobę - stawiając znak X przy nazwisku wybranego przez nas kandydata na senatora.

Karty do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej.

Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21. - Idąc do lokalu zabieramy ze sobą dokument ze zdjęciem, może to być dowód osobisty, paszport lub legitymacja - mówiła Tokaj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak oddać ważny głos w wyborach?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.