"Jakiej Polski potrzebujemy, właśnie"?

"Jakiej Polski potrzebujemy, właśnie"?
Zależy nam na popularyzacji pewnego sposobu myślenia o Polsce. To, co chcemy przedstawić to pewien program dla naszego kraju: niezwykle emocjonalny, ale też intelektualny.
PAP / slo

Debata poświęcona m.in. przyszłości polskiej edukacji i nauki otworzyła w sobotę w Poznaniu cykl konferencji pod hasłem: "Jakiej Polski potrzebujemy, właśnie".

Według organizatorów, po konferencji inaugurującej, od jesieni podobne spotkania będą organizowane raz w miesiącu. Ich dorobek zostanie opublikowany w formie książkowej.

-  Chcemy upowszechniać, odmienny trochę od tego, co proponuje dzisiejszy establishment, sposób myślenia o sprawach Polski - powiedział PAP współorganizator konferencji prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego.

Do debaty zaproszono w sobotę m.in. prof. Andrzeja Zybertowicza i prof. Roberta Gwiazdowskiego. Wśród poruszanych zagadnień znalazł się m.in. temat przyszłości polskiej nauki.

- Gwałtowny rozwój ekonomiczny takich państw jak chociażby Korea Południowa nastąpił po położeniu w nich nacisku najpierw na szkolnictwo a potem na szkolnictwo wyższe; Polska musi tę drogę powtórzyć. Mamy dużo zdolnych młodych ludzi, trzeba doprowadzić do zmian w organizowaniu, tematyce i finansowaniu nauki - powiedział Mikołajczak.

Dorobek cyklu poznańskich konferencji zostanie wydany w formie książkowej. Jak powiedział PAP Tadeusz Zysk z wydawnictwa Zysk i S-ka, publikacja zagadnień poruszanych w trakcie konferencji pozwoli na ich szersze zaistnienie w przestrzeni publicznej.

- Przez te spotkania chcemy pokazać, że poznańskie środowisko jest bardzo ciekawe, twórcze, potrafimy tworzyć i przekładać to na praktyczne działania. Konferencje są jednak wydarzeniami raczej zamkniętymi, książka może dotrzeć do szerszego grona odbiorców, może być dyskutowana jeszcze długo po spotkaniach - powiedział.

Według założeń wydawnictwa, kolejne książki będą powstawały co kwartał, będą zawierały dorobek trzech konferencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jakiej Polski potrzebujemy, właśnie"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.