Jest decyzja ws. ośrodka sióstr Boromeuszek

Jest decyzja ws. ośrodka sióstr Boromeuszek
(fot. shutterstock.com)
6 lat temu
PAP / KAI / pk

Prowadzony przez siostry Boromeuszki specjalny ośrodek wychowawczy w Zabrzu ma zostać zlikwidowany do końca miesiąca; oznacza to, że jego podopieczni zostaną przeniesieni do innych placówek. O zamknięciu ośrodka zdecydowało zgromadzenie Boromeuszek.

O zabrzańskiej placówce, do której przez wiele lat trafiały dzieci z trudnych rodzin, zrobiło się głośno kilka lat temu. Okazało się, że dochodziło tam do aktów przemocy wobec wychowanków.

Informację o likwidacji ośrodka potwierdziła w niedzielę rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Wietrzyk. - Dostaliśmy na piśmie decyzję w tej sprawie. Podjął ją zarząd Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, który jest organem prowadzącym dla ośrodka w Zabrzu - powiedziała Wietrzyk w rozmowie z PAP.

Likwidacja ośrodka oznacza konieczność znalezienia dla podopiecznych boromeuszek miejsc w innych placówkach. Nie wiadomo jeszcze, gdzie trafią wychowankowie.

Do chwili nadania depeszy Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy nie odpowiedziała na pytanie PAP o przyczyny podjęcia decyzji o zamknięciu ośrodka.

Kilka lat temu Agnieszka F., czyli siostra Bernadetta - która kierowała ośrodkiem - w procesie karnym została prawomocnie uznana za winną znęcania się nad wychowankami. W 2011 r. gliwicki sąd okręgowy skazał ją na bezwzględną karę dwóch lat więzienia. Zaostrzył wyrok sądu rejonowego, który wymierzył karę w zawieszeniu. Mimo prawomocnego wyroku Agnieszka F. trafiła do więzienia dopiero po orzeczeniu sądu w Zabrzu z kwietnia 2014 r., który nie zgodził się na warunkowe zawieszenie kary. Tuż przed pójściem do więzienia przesłała do sądu pismo, w którym przeprosiła za swoje czyny i poprosiła o wybaczenie tych, których z jej powodu dotknęło cierpienie, ból, czy poczucie zgorszenia.

"Głęboki ból" wyraziły też, pod koniec kwietnia ub.r., siostry boromeuszki. Przeprosiły za cierpienie podopiecznych ośrodka. Przeprosiny wystosowała też przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek s. Claret Król.

Prokuratura oskarżyła s. Bernadettę m.in. o bicie podopiecznych i przyzwalanie na przemoc, także seksualną, między wychowankami. Druga odpowiadająca w procesie zakonnica została skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Kilka miesięcy temu do warszawskiego sądu trafił pozew złożony w imieniu jednego z wychowanków ośrodka, który za doznane krzywdy domaga się miliona złotych zadośćuczynienia i 2,5 tys. zł comiesięcznej renty. Paweł, w imieniu którego złożono pozew, był jedną z ofiar. Jego pełnomocnik za cierpienia w ośrodku domaga się solidarnej zapłaty od Kongregacji Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza, Agnieszki F. oraz PZU, czyli ubezpieczyciela Kongregacji.

Poniżej pełna treść oświadczenia s. Claret Król, Przełożonej Generalnej:

Oświadczenie

Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, jako organ prowadzący Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Zabrzu informuje, że zgodnie z istniejącym ustawodawstwem oświatowym, została zobligowana do zamknięcia z dniem 31.08.2015 r. ww. placówki. W ślad za tym, wespół z odpowiednimi instytucjami lokalnymi, organ prowadzący podjął starania o zapewnienie wszystkim wychowankom odpowiednich miejsc, zgodnie z ich statusem prawnym. Jednakże Ośrodek będący w procesie likwidacji nadal podejmuje wszelkie działania, by zapewnić dzieciom - wymagane poprzez ustawę - opiekę, pomoc psychologiczną oraz odpowiednie indywidualne programy terapeutyczne.

s. Claret Król
Przełożona Generalna

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jest decyzja ws. ośrodka sióstr Boromeuszek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.