Kielce uczczą ofiary pogromu sprzed 65 lat

Kielce uczczą ofiary pogromu sprzed 65 lat
Kamienica przy ul. Planty 7, miejsce pogromu (fot. Grzegorz Pietrzak / Wikimedia Commons)
10 lat temu
PAP / slo

Marszem milczenia i modlitwy, „wieczorem pamięci”, a także prezentacją multimedialną przybliżającą „Życie żydowskie w Polsce 1945-2010”, oddany zostanie w poniedziałek w Kielcach hołd ofiarom pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 roku.

W obchodach 65. rocznicy tamtych wydarzeń weźmie udział m.in. Miriam Guterman z Izraela - jedna z osób, które ocalały z pogromu, a także naczelny rabin Polski Michael Schudrich – zapowiada Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, które jest głównym organizatorem uroczystości.

Następnie uczestnicy marszu zatrzymają się na miejscu zbrodni sprzed 65 lat, na ul. Planty, gdzie zmówią wspólnie modlitwę ekumeniczną i zapalą znicze przed pamiątkową tablicą na budynku nr 7/9. Z tego miejsca pójdą w milczeniu na cmentarz żydowski, oddać hołd ofiarom pogromu nad ich wspólnym grobem.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego uhonoruje tego dnia Miriam Guterman (z domu Maria Machtynger) medalem „Femina Bona” (dobra kobieta), natomiast rabina Michaela Schudricha oraz prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego - medalem „Vir Bonus” (doby mąż). Stowarzyszenie przyznaje te honorowe wyróżnienia „za dokonania, postawę życiową i niezłomność charakteru w dziele pojednania chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego”.

Podczas "wieczoru pamięci" poświęconego historii społeczności żydowskiej, dziennikarz Piotr Piluk z Warszawy zaprezentuje kielczanom multimedialny pokaz „Życia żydowskiego w Polsce 1945-2010”. Aktorki warszawskiego Teatru Żydowskiego – Monika Chrząstowska i Ernestyna Winnicka - wystąpią na koniec spotkania z koncertem.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zorganizuje rocznicowe obchody w Kielcach razem z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce i Polską Radą Chrześcijan i Żydów. Honorowy patronat objęli: naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Zgodnie z ustaleniami IPN, 4 lipca 1946 roku w czasie pogromu kieleckiego zginęło 37 osób narodowości żydowskiej (35 zostało rannych) i troje Polaków. Tego dnia w Kielcach i okolicach miały miejsce również inne zajścia, w których pokrzywdzonymi stali się obywatele narodowości żydowskiej; na tle rabunkowym zamordowano mieszkankę Kielc pochodzenia żydowskiego Reginę Fisz i jej kilkutygodniowe dziecko.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielce uczczą ofiary pogromu sprzed 65 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.